Zmiany, zmiany, zmiany! Przemysł 4.0 wprowadza nową jakość!

Obecnie dostrzegamy duże zmiany mające miejsce w nowoczesnym przemyśle. Mają one związek z trendami powiązanymi z digitalizacją, a także rozkwitem gospodarki współczesnego globu, w którym postępująca konsumpcja, postulaty poruszające różnorodność czy jakość wytworów, wymagają śmielszych postanowień. Sytuacją niepożądaną jest narastający koszt wynagrodzeń pracowniczych, co dla przedsiębiorstw jest kolejnym wyzwaniem. Biorąc pod obserwację wszelkie czynniki, szybko można dojrzeć, że z upływem dni jeszcze ciężej odnaleźć optymalne możliwości, które nas zadowalają.

Ważnym kierunkiem postępu oraz transformacji w fabrykacji stanowi wszechstronnie rozumiana cyfryzacja, a także komputeryzacja, jakich wprowadzania jesteśmy świadkami. Multum instytucji postrzega digitalizację za cel oraz widzą jakie możliwości niesie za sobą Przemysł 4.0, jednak zaskakująco często nie przygotowują polityki modernizacji cyfrowej marki. Zauważalne było to podczas szerzenia się pandemii COVID-19, która skłoniła firmy w Polsce do wprowadzenia automatyzacji, ale też stawała na drodze niektórych organizacji – znaczna część została zmuszona do przeniesienia pracy na zdalne funkcjonowanie, a niemała część do zamknięcia. Zaadaptowanie się do obecnej i niesprzyjającej sytuacji w sektorze produkcyjnym wymuszało natychmiastowe działania w tym kierunku.

Przemysł 4.0 jest następstwem rozkwitu technik teleinformatycznych, a decydującą wagę w nim ma analiza zbiorów danych oraz artificial intelligence. Do badania powinno się użyć danych zbieranych w ogromnych ilościach podczas funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy jakiekolwiek procesy trwające w zakładzie produkcyjnym są kontrolowane przez systemy informatyczne, które pozwalają monitorować zebraną wiedzę i wyciągać wnioski z przeprowadzanych obserwacji. Na podstawie tak użytych danych jesteśmy w stanie zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania organizacji oraz wymyślania strategii rozwojowej w celu racjonalizacji funkcjonowań.

Prawidłowo dokonana interpretacja informacji stanowi istotny czynnik prowadzący do metamorfozy zakładu przemysłowego. Prawidłowe decyzje handlowe podjęte w oparciu o uzyskane wnioski, pomogą w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

Ograniczenie dla metamorfozy przedsiębiorstw stanowi brak ludzi o należytych kwalifikacjach. To kompetentni pracownicy wraz z nowymi technologiami stanowią jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na rozwój i metamorfozę firmy. Brak dobrej wiedzy oraz zdolności kadry pracowniczej łączy się z niewłaściwym użytkowaniem i niewykorzystaniem w możliwy sposób wydajności dostępnej techniki. Dlatego dla przedsiębiorstwa naprawdę istotne jest dostarczenie ważnych przeszkoleń, wskazanych do skutecznego wprowadzenia automatyki. Innymi utrudnieniami, na które należałoby zwrócić uwagę na spore koszty przedstawienia i zastosowania prekursorskich technologii jak również brak potrzebnej infrastruktury.

Cyfryzacja zmusza organizację do zmian w strukturze organizacyjnej, która powinna być otwarta i na bieżąco adaptowana do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Dopasowanie struktury organizacyjnej umożliwia szybsze i dokładniejsze poprawki, najbardziej znaczące jest to wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu konkurencyjności.

Inteligentne fabryki (smart factories) inicjują automatyzację, dlatego że w nich zinformatyzowane procesy umożliwiają zaprojektowanie najlepszych ciągów produkcyjnych. Są one zaopatrzone w skomplikowane czujniki oraz zintegrowane oprogramowanie w celu przechowywania, a także interpretacji wiadomości, co ułatwia zarządowi firmy podejmowanie właściwych decyzji.

Rozkwit zautomatyzowanych zakładów przemysłowych jest  możliwością dla wytwórców zamierzających wejść w Przemysł 4.0. Umożliwia on uzyskiwanie wielu danych oraz analiz na ich podstawie, które rozwijają efektywność manufaktury, jak także rozwijają atrakcyjność wśród klientów. Zinformatyzowane ciągi dostaw gwarantują dostrzegalność zapasów przemysłowych w czasie rzeczywistym. Natomiast analizy imponującej liczby danych oferują prawo do narzędzi potrzebnych do  konserwacji w celu zminimalizowania zastojów maszyn. Dodatkowo inteligentne sposoby zapewniające integrację z nabywcami pomagają w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Działania takie jak konfiguratory materiałów lub sieci: CRM (Customer Relationship Managment), B2B (Business to business) oraz B2C (Business to Client) umożliwiają sprawną sprzedaż oraz zaangażowanie w marketing.

 Wykorzystywanie narzędzi Internet of Things w wysoko rozwiniętych technologicznie fabrykach zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość. Zamiana działań manualnych na  interpretacje oparte na sztucznej mądrości redukuje wielkość uchybień w produkcji, również oszczędza czas, jak i kapitał. Pracobiorcy zobowiązani do kontroli jakości po skonfigurowaniu oraz połączeniu smartfona są w stanie pilnować procesów fabrycznych z dowolnego miejsca. Używanie modeli nauczania mechanicznego sprawia że fabrykanci mają możliwość skorygować niedopatrzenia znacznie szybciej, a także obniżyć wydatki konserwacji.

W jaki sposób przebiega transformacja cyfrowa w większości przedsiębiorstw? Pierwszorzędnie, aby metamorfoza firmy była funkcjonalna, natomiast kierownictwo oraz osoby zatrudnione wiedzieli, jaki jest cel przedsiębiorstwa, tworzy się strategię. Można rozważyć również uruchomienie programów próbnych, chociaż nie wszystkie kończą się z pozytywnym wynikiem, wszystkie pozwalają uzyskać wartościowe, praktyczne doświadczenie. W celu pozytywnego wejścia nowego typu biznesowego, konieczne jest konkretne rozpoznanie potrzeb, kapitałów oraz istotnych składników metamorfozy. Ponadto, aby kompletnie skorzystać z oferty jaką daje transformacja cyfrowa, trzeba wiedzieć jak prawidłowo analizować składowane dane. Warto także dbać w spółce o dobre relacje, które są podstawą nowej struktury w przedsiębiorstwie. Co więcej, wyjątkowo znaczące jest sporządzenie ekosystemu i wymyślenie wszechstronnych rozwiązań tyczących się wyrobów i usług dla naszych użytkowników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.