Współcześnie można dostrzec wiele zmian zachodzące we współczesnym przemyśle. Mają one związek z trendami nawiązującymi z cyfryzacją, a także rozrostem aktualnego globalnego rynku, w którym postępująca konsumpcja, warunki poruszające różnorodność, bądź jakość wyrobów zmuszają producentów do stosowania coraz bardziej odważniejszych koncepcji funkcjonowania. Wynikiem tego jest postępujący koszt pracy ludzkiej, co dla przedsiębiorstw jest kolejnym wyzwaniem. Skutkiem tych zjawisk, który łatwo zauważyć jest trudność w znalezieniu odpowiednich sposobów działania firmy, jak i potrzebnych do tego narzędzi w celu utrzymania się na rynku.
Celem innowacyjnego rozwoju i towarzyszącym mu informatycznym modyfikacjom w sektorze produkcyjnym jest digitalizacja przemysłu, czego wprowadzania jesteśmy świadkami. Wiele firm postrzega digitalizację za główny cel rozwoju oraz zauważając korzyści jakie niesie to dla sektora produkcyjnego. Pomimo to niezwykle często przeprowadzanym modyfikacjom towarzyszy brak adekwatnego zaplecza, w postaci odpowiednio zbudowanej strategii. Było to szczególnie widoczne w pierwszej fazie pandemii, która sprowokowała wiele firm do wykonania pierwszego kroku w kierunku digitalizacji. Skutkiem działań prewencyjnych przeciwko pandemii było zmuszenie, niektórych branż do przejścia na tryb zdalny natomiast inne, musiały liczyć się z całkowitym, tymczasowym zamknięciem. Dopasowanie się do nowych realiów na rynku wymuszało natychmiastowe działanie i zaadaptowania się do niego. Jednak pewne firmy nie zdołały przetrwać w nowej rzeczywistości.
Przemysł 4.0 jest następstwem rozwoju dotychczasowych technologii komputerowych, a istotną funkcję w nim ma interpretacja zbiorów danych oraz artificial intelligence Do interpretacji wykorzystuje się dane zebrane podczas funkcjonowania organizacji. Jest to znacznie uproszczone, gdy jakiekolwiek mechanizmy mające miejsce w organizacji, są kontrolowane przez systemy informatyczne. Dzięki zebranym w ten sposób informacjom i ich analizie jesteśmy w stanie wysnuć wnioski dotyczące istnienia firmy, jej funkcjonowania, a także tworzenia przyszłych strategii rozwojowych.
Porządnie dokonana analiza informacji jest znaczącym składnikiem prowadzącym do reformy działania przedsiębiorstwa. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.
Ograniczeniem dla modernizacji cyfrowej branży przemysłowej jest deficyt pracowników o odpowiednich zdolnościach. To profesjonalni pracownicy obok nowoczesnych metod stanowią jeden z kluczowych elementów mających wpływ na postęp a także zmiany zachodzące w organizacji. Niedobór dostatecznych umiejętności oraz profesjonalizmu kadry pracowniczej wiąże się z niewystarczającym użytkowaniem możliwości płynących z dostępnej technologii. Dlatego tak znaczące jest znalezienie możliwości zastosowania przeszkoleń, wskazanych do przeprowadzenia cyfryzacji. Kolejnymi czynnikami, na które należałoby zwrócić uwagę są spore wydatki wprowadzenia i zaimplementowania nowych technik, a także deficyt wymaganej do przeprowadzenia zmian infrastruktury.
Automatyzacja zmusza również do zastosowania zmian w modelu organizacyjnym. Potrzebą jest jego bieżące dostosowywanie się do nieprzerwanie zmieniającej się rzeczywistości Dostosowanie modelu organizacyjnego do zachodzących zmian umożliwia otwarcie się na innowacje. Jest to wyjątkowo ważne, kiedy zależy nam na zachowaniu konkurencyjności.
“Smart factories” to nowa era produkcji. Zaimplementowana w nich informatyzacja pozwala na stworzenie najlepszych mechanizmów produkcyjnych. Inteligentne fabryki są wyposażone w zaawansowane technologicznie czujniki, oraz zintegrowane oprogramowanie w celu przechowywania wielu informacji na temat ich funkcjonowania, jak również interpretacji danych. Jest to wielkim wsparciem dla podejmowania ważnych decyzji biznesowych.
Postęp technologii jest dużą okazją dla przedsiębiorców, którym zależy na innowacyjności i dotrzymaniu kroku najlepszym. Przemysł 4.0. pozwala pozyskiwać mnóstwo danych oraz je interpretować. Intensyfikuje on wydajność zakładu produkcyjnego, jak również pomaga zachować konkurencyjność. Zinformatyzowane ciągi dostaw gwarantują przegląd dostępnych zasobów w czasie rzeczywistym. Natomiast interpretacje obszernej ilości danych gwarantują wzgląd do przyrządów, których zadaniem jest przeprowadzanie konserwacji predykcyjnych maszyn, w celu zapobiegnięciu ewentualnego zatrzymania produkcji. Inne zautomatyzowane metody zapewniają integrację z nabywcami, wspierają prowadzenie zakładem produkcyjnym. Rozwiązania takie jak konfiguratory artykułów czy nowoczesne platformy (CRM, B2B, B2C) wspierają swobodną sprzedaż, a także zaangażowanie w marketing.
Korzystanie z urządzeń IoT (ang. “Internet of Things” – internet rzeczy) w zinformatyzowanych fabrykach zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość produktów. Transformacja działań manualnych na obserwacje bazujące na artificial intelligence obniża błędy produkcyjne, jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas oraz kapitał. Ludzie odpowiedzialni za obserwację procesu produkcyjnego mają możliwość śledzić mechanizmy wytwórcze za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Wdrożenie wzorów szkolenia mechanicznego powoduje, iż fabrykanci mają możliwość wcześniejszego wykrycia błędów, jednocześnie ograniczając koszt ewentualnych szkód.
Aby transformacja firmy była przeprowadzona skutecznie, a szefostwo jak i osoby zatrudnione byli świadomi jaki jest cel wprowadzanych modyfikacji, należy stworzyć strategię działania. Kolejnym krokiem jest uruchomienie programów próbnych, które umożliwią zaznajomienie się pracowników z wprowadzanymi zmianami. Aby pomyślnie wprowadzić nowy model biznesowy niezastąpione jest precyzyjne wskazanie podstawowych barier, potrzebnych zasobów i etapów zmian. Oprócz tego, żeby w 100% skorzystać z możliwości jakie zapewnia nowoczesny przemysł, potrzeba skutecznie zaznajomić się z jego narzędziami. Powinno się również zwrócić uwagę na dobrą kooperację pracowników i odpowiedni podział obowiązków podczas przeprowadzania transformacji, jak i po jej zakończeniu.