Aktualnie widzimy wiele zmian mających miejsce we współczesnym przemyśle. Mają one związek z trendami związanymi z transformacją cyfrową jak również rozwojem aktualnego światowego rynku. Wzrastająca konsumpcja, wymagania konsumentów tyczące się różnorodności, bądź poziomu wykonania towarów wymuszają na producentach maksymalną efektywność i innowacyjność. Związany jest z tym również rosnący koszt utrzymania wysoce wykwalifikowanej i rozwiniętej kadry pracowniczej co dla organizacji jest kolejnym wyzwaniem. Te wszystkie bariery składają się na trudną sytuację dla przedsiębiorców zmuszonych do znalezienia odpowiednich rozwiązań, dzięki którym będą mogli je pokonać.
Podstawowym zakresem ewolucji branży produkcyjnej jest automatyzacja i informatyzacja wszelkich możliwych procesów, co możemy obserwować od jakiegoś czasu. Mnóstwo firm uznaje informatyzację za główny kierunek rozwoju, dający szansę na przebicie się na lepszą pozycję wśród panującej konkurencji. Niekiedy modernizacja firm nie przebiega w sposób jakbyśmy chcieli. Było to szczególnie dostrzegalne w 2020 roku, kiedy wiele branż została zmuszona do przejścia na pracę w trybie zdalnym. Pośpiech i brak odpowiedniej strategii spowodował, w niektórych firmach wiele problemów. Dopasowanie się do nowych warunków pracy wymuszało natychmiastowe działanie, a także dostosowania się do nich. Niestety, część firm nie poradziła sobie z tak dużymi i nagłymi zmianami, a inne nie mogły ich wprowadzić poprzez rodzaj swojej działalności.
Kontynuacją rozkwitu nowoczesnych technologii jest Przemysł 4.0. Decydującą wagę odgrywa w nim interpretacja big data oraz AI. Do interpretacji wykorzystuje dane wytworzone się podczas działania przedsiębiorstwa. Zbieranie potrzebnych informacji znacznie prostsze, jeśli wszelkie mechanizmy zachodzące w hali produkcyjnej, jak i poza nią są kontrolowane przez systemy informatyczne. Poprzez takie działanie jesteśmy w stanie znacznie łatwiej wysnuwać wnioski dotyczących funkcjonowania całej organizacji, znajdować niepożądane błędy oraz optymalizować prowadzone działania.
Profesjonalnie poprowadzona ocena informacji stanowi istotny czynnik prowadzący do metamorfozy całej firmy. Trafne działania strategiczne podejmowane w oparciu o otrzymane wyniki analiz, pomogą zmniejszyć nakłady na produkcję czy usprawnią funkcjonowanie i koordynowanie wszelkich procesów np. magazynowania i zarządzania zasobami.
Ograniczeniem dla informatyzacji fabryk może być brak pracowników o należytych kompetencjach. To kompetentna kadra, wraz z nowymi technologiami uzupełnia się wzajemnie, stanowiąc razem głównym elementem stanowiącym o możliwym rozwoju przedsiębiorstwa i wyróżnienia się na rynku. Brak dostatecznej kadry pracowniczej wiąże się z niedostatecznym stosowaniem możliwości dostępnych metod, technologii i całego potencjału. Dlatego istotne jest zapewnienie odpowiednich szkoleń, niezbędnych do pozytywnie przeprowadzonej cyfryzacji. Następnymi czynnikami na jakie należałoby zwrócić uwagę są wysokie koszty pozyskania nowych technologii oraz ich bezproblemowe i szybkie wdrożenie. Wymaga to przygotowania odpowiedniego zaplecza kadrowego, strategicznego oraz infrastrukturalnego.
Przekształcenie i automatyzacja przedsiębiorstwa zmusza także do pewnych zmian w jego strukturze. Strukturę organizacyjną należy na bieżąco adaptować do dynamicznych zmian na rynku. Dostosowanie struktury pozwala na szybsze wprowadzenie transformacji i przystosowanie się do nich. Jest to szczególnie kluczowe w celu zachowania konkurencyjności.
Wprowadzone modernizacje tworzą tak zwane „Smart factories”. Zaimplementowane w nich wysoce rozwinięte technologie wspierają organizację i przebieg procesów przemysłowych czy kierowniczych. Smart factories są wyposażone w rozbudowane czujniki, innowacyjne oprogramowanie a także robotykę. Wszystko to ma na celu gromadzenie i analizowanie wiadomości, czego skutkiem powinno być ułatwienie kierowania organizacją.
Postęp cyfrowych fabryk stanowi sporą szansę dla producentów planujących wprowadzenie Przemysłu 4.0. Informatyzacja produkcji umożliwia generowanie dużej ilości danych. Wnioski wyciągnięte na ich podstawie potęgują produktywność zakładu produkcyjnego. Nowoczesna technologia i cyfrowe szeregi dostaw gwarantują czytelność zapasów produkcyjnych w czasie teraźniejszym. Natomiast analizy sporej liczby danych pozwalają na wgląd do narzędzi, które pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia przestojów w produkcji. Inteligentne metody relacji z klientami pomagają w kontakcie z klientem. Rozwiązania typu: konfiguratory artykułów albo nowoczesne platformy (CRM, B2B, B2C) gwarantują swobodną transakcję, a także zaangażowanie w marketing.
Korzystanie z narzędzi Internet of Things w inteligentnych fabrykach zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość. Przemiana kontroli manualnej na wizualne obserwacje bazujące na sztucznej mądrości zmniejsza wielkość uchybień w produkcji, a dodatkowo oszczędza czas oraz kapitał. Zatrudnieni pracownicy dbający o jakości wyrobów mogą doglądać procesów produkcyjnych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie na urządzeniach mobilnych. Używanie algorytmów kształcenia przemysłowego skutkuje, tym iż producenci mają możliwość szybkiego wykrycia różnego rodzaju błędów, ograniczając tym samym wysokie koszty późniejszych skutków.
Aby transformacja cyfrowa w przedsiębiorstwie przebiegła pozytywnie, najpierw należy opracować odpowiednią strategię jej wprowadzania, tak aby akcjonariusze oraz osoby zatrudnione w firmie wiedziały jaki jest cel transformacji. Powinno się również rozważyć zrealizowanie schematów pilotażowych, umożliwiają one zdobycie cennego doświadczenia i oswajają pracowników z przyszłymi zmianami. Konieczne jest skrupulatne sprecyzowanie oczekiwań zmian, wskazanie barier, dostępnych zasobów, planu ewolucji. Dodatkowo, żeby kompleksowo wykorzystać okazje jakie daje Przemysł 4.0, dużą uwagę należy poświęcić na naukę systemów analizy danych. Warto także zwrócić uwagę na dobrą atmosferę w firmie, które jest nieodzowną częścią poprawnego funkcjonowania organizacji. Przeprowadzone modyfikacje powinny zostać zaimplementowane w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ich negatywnych skutków.