Dobre strony cyfryzacji Przemysłu 4.0

W dzisiejszych czasach dostrzegamy spore innowacje dotyczące nowoczesnego przemysłu. Są one związane z cyfryzacją i skutkiem postępu systemu gospodarczego aktualnego świata, w jakim wzrastająca konsumpcja, postulaty poruszające różnorodność bądź jakość wyrobów stawiają coraz to większe przeszkody przed producentami. Skutkiem tego jest narastający wkład pracy ludzkiej oraz jej koszt, co dla przedsiębiorstw jest kolejną próbą.

Wszystkie te czynniki powodują konieczność szukania nowych, śmiałych rozwiązań, które spełnią wymogi producentów, a nawet najbardziej wymagających klientów. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

Nowym kierunkiem rozwoju,a także transformacji w sektorze produkcyjnym jest  automatyzacja i komputeryzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami . Mnóstwo instytucji traktuje digitalizację jako priorytet, będąc świadomym szans, które niesie za sobą innowacyjny przemysł. Jednak często nie opracowują one dostatecznej koncepcji wprowadzenia modernizacji cyfrowej. Mogliśmy to zauważyć podczas szerzenia się choroby COVID-19. Pandemia popchnęła firmy w Europie do szybkiego wprowadzenia automatyzacji. Część firm z konieczności musiała przejść na pracę zdalną, a inne całkowicie zawiesić swoją działalność ze względu na charakter działania i brak możliwości przeprowadzenia automatyzacji. Przystosowanie się do nowych warunków wymagało szybkiego działania i dostosowanie się do nich. Jednak, niektóre firmy nie poradziły sobie z prawidłowym zaimplementowaniem zmian w ich funkcjonowaniu, ponosząc mniejsze lub większe straty.

Przemysł 4.0 to kontynuacja ery rozkwitu technologii informatycznych. Opiera się on na wykorzystaniu analizy baz danych oraz sztucznej inteligencji. Do analizy wykorzystuje się wiedzą i informację zgromadzdone podczas trwania organizacji. Jest to niewątpliwie prostsze, jeżeli wszelkie procesy przebiegające w zakładzie znajdują się pod obserwacją systemów cyfrowych. Umożliwia to szybkie monitorowanie magazynowanych informacji i ich analizę. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko wysnuwać wiele wniosków dotyczących istnienia firmy czy tworzenia  metod rozwoju, mających na celu optymalizację jej funkcjonowania.

Profesjonalnie poprowadzona interpretacja danych stanowi istotny czynnik prowadzący do reformy pracowania wytwórni. Prawidłowe decyzje handlowe opartych na uzyskanych wnioskach płynących z informacji pomogą w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania.

Do głównych barier dla metamorfozy zakładów przemysłowych możemy zaliczyć deficyt pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Profesjonalni pracownicy wraz z nowymi technologiami są podstawowym składnikiem umożliwiającym rozrost i przetrwanie przedsiębiorstwa. Niedostatek należytych kompetencji i umiejętności ludzi wiąże się z niewłaściwym użyciem dostępnych metod i marnowaniem posiadanego potencjału. Dlatego znaczące jest zagwarantowanie istotnych szkoleń i kursów, potrzebnych do prawidłowego przeprowadzenia zmian i zaimplementowania automatyki. Innymi czynnikami, które mogą okazać się barierą do przeprowadzenia automatyzacji jest wysoki koszt zaawansowanych technologii oraz brak odpowiednio przygotowanej infrastruktury pod nadchodzące zmiany.

Modyfikacja cyfrowa wymusza zmiany w strukturze organizacyjnej. Powinna ona być elastyczna i na bieżąco adaptowana do nieprzerwanie ewoluującego rynku. Zsynchronizowanie struktury umożliwia bieżące dostosowywanie się do zmian, a przeprowadzane transformacje nie są na tyle duże, żeby wprowadzić dezorientację wśród pracowników i samego jej funkcjonowania.

Inteligentne fabryki  i zastosowane w nich zinformatyzowane systemy dają możliwość zaprojektowania najefektywniejszych procesów działania. Dziękie zastosowaniu rozbudowanych elementów oraz zintegrowanych oprogramowań w celu przechowywania jak również analizowania danych, dla kierownictwa staje się to dodatkowym narzędziem wspomagającym w podejmowaniu wszelkich decyzji strategicznych i biznesowych.

Rozkwit cyfrowych fabryk jest  szansą dla wielu producentów zamierzających skorzystać z możliwości Przemysłu 4.0. Pomaga on uzyskiwaniu wielu informacji,a także analiz, które wzmagają produktywność zakładu produkcyjnego, jak również poprawiają zainteresowanie otoczenia. Zintegrowane łańcuchy dostaw umożliwiają widoczność zapasów produkcyjnych na bieżąco, zaś interpretacje wielu informacji oferują możliwość wykorzystania wielu nowych narzędzi. Zautomatyzowane metody zapewniające integrację z konsumentami, usprawniają przewodzenie zakładem produkcyjnym. Działania takie jak konfiguratory towarów, bądź nowoczesne platformy (CRM, B2B, B2C) wspierają sprawną transakcję oraz skuteczny marketing.

Wykorzystywanie udogodnień IoT (ang. Internet of Things) w zintegrowanych systemach zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość produktów. Transformacja działań manualnych na interpretacje wsparte na artificial intelligence ogranicza liczbę niedociągnięć produkcyjnych, jednocześnie pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze. Pracownicy zobowiązani do kontroli produkcji mogą sprawdzać jej stan na bieżąco, w dowolnym miejscu i czasie za pomocą urządzeń mobilnych. Dodatkowo bieżące monitorowanie maszyn i  konserwacja predykcyjna pozwalają wydłużyć okres eksploatacji sprzętu, poprzez jego naprawę, zanim ulegnie awarii.

W jaki sposób należy przeprowadzić transformację cyfrową w firmie? Na sam początek warto by zbudować odpowiednią strategię tak aby później restrukturyzacja organizacji była przeprowadzona skutecznie, natomiast zarząd jak i osoby zatrudnione miały świadomość jaki jest cel zmian. Można byłoby również przemyśleć uruchomienie programów próbnych, odnośnie planowanych zmian, które pozwolą oswoić się z całą sytuacją. Do wprowadzenia nowego modelu biznesowego należy dokładnie określić potrzeby przedsiębiorstwa, bariery oraz plan przebiegu metamorfozy. Istotnym czynnikiem jest także zadbanie o odpowiedni podział obowiązków i atmosferę panującą wśród pracowników. Prawidłowo zbudowany ekosystem przedsiębiorstwa umożliwia jego dalszy i prawidłowy rozwój, dając możliwość utrzymania wysokiej konkurencyjności na rynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.