W dzisiejszych czasach możemy zobaczyć wiele zmian postępujących w obecnym sektorze przemysłowym. Mają one związek z trendami nawiązującymi do cyfryzacji, rozwoju gospodarczego świata. W którym wzrastająca konsumpcja, reguły poruszające różnorodność czy jakość artykułów zmuszają producentów do jeszcze bardziej nieszablonowego myślenia. Skutkiem i kolejną barierą dla przedsiębiorców jest narastający koszt utrzymania pracowników. Mając na uwadze wszystkie te elementy, nietrudno spostrzec, że z biegiem czasu coraz ciężej znaleźć stosowne podejścia i rozwiązania, które usatysfakcjonują zarówno przedsiębiorców jak i nabywców.
Innowacyjnym kierunkiem postępu i modyfikacji w produkcji przemysłowej jest automatyzacja oraz komputeryzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami. Multum instytucji traktuje informatyzację za swój priorytet dotyczący rozwoju. Dostrzegają oni wiele profitów jakie może przynieść im korzystanie z możliwości, które niesie Przemysł 4.0.
Duże zainteresowanie transformacją działalności firm można było obserwować w 2020 roku. Było to skutkiem pandemii koronawirusa i towarzyszącemu jej lockdownem. Ograniczenie działalności wielu przedsiębiorstw lub ich całkowite zamknięcie powodowało bardzo duże straty finansowe. Idealnym rozwiązaniem dla wielu branż okazało się zwrócenie uwagi na informatyzację, niektórych działań w firmach. Dopasowanie się do nowych warunków funkcjonowania na rynku i chęć ograniczenia strat wymuszało natychmiastowe działania a także dopasowania się do nowych norm.
Przemysł 4.0 jest następstwem rozkwitu nowoczesnych technologii, a decydującą rolę odgrywa w nim badanie zbiorów danych oraz sztuczna inteligencja. Do interpretacji używa się danych generowanych w dużych ilościach podczas działania organizacji. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, gdy wszystkie procesy zachodzące w organizacji są kontrolowane przez systemy informatyczne. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej analizie można dojść do wielu konkluzji wynikających z jej funkcjonowania, jak również wymyślenia strategii rozwoju i metod optymalizacji produkcji..
Dobrze dokonana interpretacja wiadomości jest głównym składnikiem zmierzającym do metamorfozy przedsiębiorstwa. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w usprawnieniu produkcji, magazynowania i transportu produktów przy jednoczesnym obniżeniu wkładów.
Przeszkodą dla digitalizacji hal przemysłowych stanowi niedobór ludzi o wymaganych umiejętnościach i wiedzy. Kompetentni pracownicy razem z nowoczesnymi technologiami stanowią główną siłę napędu i rozwoju firmy. Poprzez wzajemne uzupełnianie się obu tych czynników mają one wpływ na racjonalizację wszelkich działań. Niedostatek wymaganych kompetencji, a także profesjonalizmu pracowników wiąże się z niedostatecznym wykorzystaniem posiadanego potencjału intelektualnego i technologicznego. Dlatego tak istotne jest umożliwienie pracownikom dostępu do pewnych szkoleń, obowiązkowych do przeprowadzenia cyfrowych modyfikacji. Następnymi czynnikami, którym warto się przyjrzeć są spore wydatki zaimplementowania oraz wykorzystania nowoczesnych technologii, jak również brak potrzebnej odpowiedniej infrastruktury.
Informatyzacja wymaga przemian w kulturze organizacyjnej, Trzeba ją na bieżąco adaptować do dynamicznego ewoluującego się rynku Dopasowanie modelu przedsiębiorstwa do otoczenia pozwala na szybszą reakcję na transformacje i łatwiejszą adaptację do zmian. Jest to kluczowe wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu konkurencyjności na rynku. Inteligentne fabryki (smart factories) zapoczątkowują cyfryzację dlatego, że zamontowane w nich cyfrowe sieci ułatwiają opracowanie najlepszych procesów produkcyjnych. Są one zaopatrzone w inteligentne elementy oraz zintegrowane oprogramowanie w celu przechowywania jak również interpretacji danych, co pomaga podejmować właściwych decyzji kierowniczych.
Progres zautomatyzowanych fabryk stanowi sporą szansę dla wytwórców zamierzających wejść w Przemysł 4.0. Ułatwia on gromadzenie wielu danych i ich analizę, które rozwijają produkcyjność wytwórni. Inteligentne ciągi dostaw gwarantują dostrzegalność środków przemysłowych w czasie teraźniejszym. Natomiast interpretacje imponującej ilości danych umożliwiają wcześniejsze przeprowadzenie naprawy maszyn w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia przyszłych awarii maszyn. Wysoko technologiczne możliwości ułatwiają integrację z nabywcami oraz pomagają w zarządzaniu. Metody takie jak konfiguratory artykułów lub nowoczesne mechanizmy zapewniają swobodną transakcję, a także zaangażowanie w reklamę.
Korzystanie z narzędzi IoT (ang. Internet of Things) w smart factories zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość. Zamiana działań manualnych na obserwacje wsparte na artificial intelligence zmniejsza błędy fabryczne, jednocześnie pozwalając oszczędzić czas jak i wkład pieniężny. Pracobiorcy zobowiązani do kontroli jakości po skonfigurowaniu oraz połączeniu urządzeń mobilnych są w stanie doglądać procesów produkcyjnych z jakiegokolwiek stanowiska. Wykorzystanie schematów kształcenia samoczynnego sprawia, że fabrykanci potrafią zauważyć błędy w funkcjonowaniu znacznie szybciej, tym samym ograniczając późniejszy koszt naprawy.
W jaki sposób powinna przebiegać transformacja cyfrowa? Ażeby restrukturyzacja przedsiębiorstwa była sprawnie przeprowadzona, a szefostwo jak i podwładni wiedzieli jaki jest cel działań, powinno się rozpocząć od budowania strategii przeprowadzenia transformacji. Następnie należy rozważyć uruchomienie projektów pilotażowych, mających na celu zdobycie niezbędnego doświadczenia związanego z zobaczeniem pewnych zmian w praktyce i oswojenia pracowników z następującymi modyfikacjami. W celu zadowalającego wprowadzenia nowego projektu biznesowego, niezbędne jest trafne sprecyzowanie jego wymogów, barier, jak również kluczowych składników przemiany. Oprócz tego żeby jak najlepiej wykorzystać nowe możliwości, jakie zapewnia nowoczesny przemysł powinno się dużą uwagę powinno się zwrócić na nauczenie efektywnego gromadzenia danych i jej analizy. Jednocześnie powinno się zadbać w spółce o dobre relacje między pracownikami, które będą fundamentem nowej struktury w przedsiębiorstwie.