Czasy kwitnącego przemysłu – Przemysł 4.0 zmienia wszystko!

W dzisiejszych czasach dostrzegamy duże innowacje przebiegające w nowoczesnym przemyśle. Mają one związek z trendami związanymi z automatyzacją, ale też rozwojem gospodarki dzisiejszego globu, w którym wzrastająca konsumpcja, warunki nawiązujące do zróżnicowania czy jakości artykułów, wymagają znacznie śmielszych rozwiązań. Wynikiem tego jest rosnący koszt utrzymania pracowników, co dla przedsiębiorstw jest niemałym wyzwaniem. Mając na uwadze te jak i pozostałe elementy, łatwo się domyślić, iż z upływem lat jeszcze ciężej odnaleźć korzystne rozwiązania realizujące wszystkie nasze wymagania i oczekiwania.

Podstawowym punktem rozwoju, jak również innowacji w fabrykacji jest wszechstronnie rozumiana digitalizacja, a także komputeryzacja, które stają się coraz bardziej powszechne na przestrzeni kilku ostatnich lat. Niemało marek postrzega digitalizację za priorytet, jak również zauważają szanse jakie niesie ze sobą innowacyjny przemysł, jednak bywa, iż nie opracowują one polityki informatyzacji. Było to szczególnie widoczne na początku pandemii koronawirusa, która skłoniła polskie firmy do przyśpieszenia cyfrowej transformacji oraz utrudniła funkcjonowanie przedsiębiorstw – część firm została zmuszona do przejścia na pracę zdalną, a inne do całkowitego zamknięcia. Dopasowanie się do innej i niesprzyjającej na rynku sytuacji, wymagało natychmiastowej reakcji i działania oraz zaadaptowania się.

Przemysł 4.0 to ciąg dalszy rozwoju nowych technologii, a decydującą pozycję w nim odgrywa analityka baz danych oraz artificial intelligence. Do badania trzeba użyć zebrane dane w pokaźnych wielkościach podczas istnienia organizacji. Zatem jest to zdecydowanie ułatwione, gdy jakiekolwiek procesy trwające w fabryce są kontrolowane przez systemy informatycznem które pozwalają na monitoring zbieranych informacji oraz bieżącą analizę.  Dzięki temu możemy wyciągnąć niemało wniosków wynikających z działalności firmy, jak również pomoże nam to w kreowaniu polityki rozwojowej w celu optymalizacji funkcjonowania. Sprawnie i poprawnie zrealizowana analiza informacji stanowi istotny czynnik prowadzący do reformy funkcjonowania przetwórni. Odpowiednie działania handlowe oparte na uzyskanych wnioskach płynących z posiadanych informacji pomogą w usprawnieniu produkcji toku magazynowania, jak również łańcucha spedycji przy jednoczesnym obniżeniu wkładu pieniężnego.

Znaczącą trudnością dla automatyzacji hal produkcyjnych jest brak pracobiorców o należytych zdolnościach. Dlatego to kompetentna kadra pracownicza wraz z nowymi technologiami jest jednym z fundamentalnych czynników, mających wpływ na postęp oraz metamorfozę organizacji. Brak minimalnej umiejętności, a także fachowości kadry pracowniczej łączy się z nieodpowiednim wykorzystaniem sprawności posiadanych maszyn, więc naprawdę istotne jest dostarczenie podstawowych szkoleń, potrzebnych do wprowadzenia automatyzacji w firmie. Innymi czynnikami, którym warto się przyjrzeć są znaczne koszty wejścia i zaimplementowania nowoczesnych metodologii oraz deficyt odpowiedniej infrastruktury.

Modyfikacja cyfrowa wymaga dodatkowo innowacji w modelu organizacyjnym przedsiębiorstwa. Powinien on być elastyczny i na bieżąco dopasowywany do dynamicznie zmieniającego się środowiska. Dopasowanie kultury organizacyjnej umożliwia sprawniejszą reakcję na zmiany, najbardziej znaczące jest to dla przedsiębiorstwa, w momencie kiedy zależy mu na zachowaniu konkurencyjności. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

„Smart factories” zapoczątkowują cyfryzację, gdyż to w nich zinformatyzowane wspierają tworzenie procesów przemysłowych. Są one wyposażone w szczegółowe sensory oraz zintegrowane oprogramowanie, które mają na celu gromadzenie i analizowanie wiadomości, co pomaga podejmować optymalne decyzje.

Rozkwit smart factories stanowi sporą szansę dla wytwórców zamierzających wejść w Przemysł 4.0. Ułatwia on generować duże ilości informacji, jak również interpretować je. Prawidłowa analiza danych potęguje produkcyjność i efektywność wytwórni, jak również pomaga podnosić atrakcyjność wśród klientów. Zintegrowane szeregi spedycji umożliwiają dostrzegalność zasobów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Natomiast interpretacje posiadanych informacji udzielają dostępu do przeprowadzania konserwacji w celu zminimalizowania przestojów sprzętu.

Również nowoczesne sposoby zapewniające integrację z konsumentami optymalizują nadzorowanie firmy. Rozwiązania typu: konfiguratory materiałów bądź platformy „Customer Relationship Managment”, “B2B – Business to Business” oraz “B2C – Business to Client” zapewniają sprawną transakcję, a także skuteczny marketing.

Korzystanie z udogodnień IoT (Internet of Things) w zinformatyzowanych korporacjach zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość. Przemiana działań manualnych na  działania algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji obniża błędy produkcyjne oraz jednocześnie pozwala zachować czas i pieniądze. Zatrudnieni zobowiązani do kontroli jakości po ustawieniu i zintegrowaniu telefonu mogą doglądać procesów produkcyjnych z jakiegokolwiek miejsca. Zastosowanie wzorów nauczania automatycznego skutkuje, tym że producenci mają możliwość bez problemu wykryć błędy i niedopatrzenia szybciej, jak również  mogą zminimalizować wydatki na konserwacje sprzętu technologicznego.

Jak wprowadzić automatyzację w swojej firmie? Najlepiej zacząć od stworzenia strategii, a więc powinno się opracować metody działania, ażeby przemiana organizacji była korzystna, a szefostwo jak i podwładni posiadali świadomość, jaki jest cel przedsiębiorstwa. Można byłoby rozważyć też zrealizowanie schematów próbnych, nie każdy zakończy się sukcesem aczkolwiek wszystkie dadzą możliwość zyskania pożytecznego doświadczenia. Aby pomyślnie wprowadzić nowy model biznesowy, konieczne jest trafne scharakteryzowanie barier, zapasów, a także zasadniczych elementów restrukturyzacji. Dodatkowo, by w całości wykorzystać szanse, które daje przemysł cyfrowy, powinno się nauczyć wydajnej obserwacji składowanych informacji. Powinno się również zwrócić uwagę na dobrą współpracę w firmie, która jest podstawą nowej struktury w firmie. Co więcej, szalenie istotne jest przygotowanie ekosystemu, jak i zaprojektowanie kompleksowych podejść tyczących się klientów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.