W dzisiejszych czasach dostrzegamy wiele zmian mających miejsce w przemyśle. Łączą się one z transformacją cyfrową, jak również rozkwitem współczesnego globu, w jakim występująca konsumpcja, wymogi dotyczące zróżnicowania czy jakości towarów, wymuszają zatem coraz to nowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wynikiem tego jest rosnący koszt utrzymania pracowników, co stanowi dla przedsiębiorstw kolejne wyzwanie. Biorąc pod rozwagę wszelkie elementy, można dostrzec, iż z upływem dni coraz ciężej wynaleźć odpowiednie techniki, które zadowalają zarówno przedsiębiorców, jak i klientów.
Głównym celem rozwoju i ewolucji w produkcji przemysłowej jest szeroko znana digitalizacja, a także informatyzacja, jakich wejście możemy obserwować na bieżąco od paru lat. Masa organizacji postrzega cyfryzację za cel rozwoju, a dodatkowo są one świadome okazji, które dostarcza innowacyjny przemysł. Aczkolwiek zdarza się, że nie mają one wymyślonej konkretnej strategii i polityki zmian. Mieliśmy możliwość obserwować takie sytuacje w pierwszych miesiącach po wybuchu pandemii koronawirusa. Epidemia skłoniła korporacje do przyśpieszenia lub zainicjowania wprowadzenia informatyzacji, jak również paraliżowała poczynania przedsiębiorstw – pewna część musiała przejść na pracę zdalną, a inne zostały zmuszone do zlikwidowania. Przystosowanie się do nowych warunków w sektorze wymagało natychmiastowego działania i dostosowania się do obecnego rynku, z czym niektóre firmy sobie nie poradziły.
Przemysł 4.0 to nawiązanie do ery rozkwitu nowoczesnych technologii, natomiast znaczącą funkcję w nim ma analiza zbiorów danych oraz tzw. artificial intelligence, czyli sztuczna inteligencja. Do interpretacji używa się danych generowanych w znacznych wielkościach podczas funkcjonowania marki. Więc jest to niewątpliwie prostsze, gdy wszelkie mechanizmy występujące w hali produkcyjnej są pod kontrolą schematów komputerowych, jakie pozwalają na dozór i kontrolę zebranych informacji. Poprzez takie działanie jesteśmy w stanie wysnuwać wnioski wynikające z istnienia przedsiębiorstwa, jak również wymyślać świetne koncepcje rozwoju w celu optymalizacji zadań.
Porządnie przeprowadzona analiza informacji jest ważnym czynnikiem prowadzącym do metamorfozy przetwórni. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.
Ograniczenie dla digitalizacji fabryk stanowi deficyt pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Więc profesjonalna kadra pracownicza razem z nowoczesnymi technologiami jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na rozwój, jak i efektywną metamorfozę przedsiębiorstwa. Niedostatek właściwej wiedzy oraz umiejętności kadry pracowniczej łączy się z płytkim zastosowaniem możliwości dostępnej techniki. Zatem rzeczywiście niezwykle ważne jest dostarczenie głównych przeszkoleń pracowniczych, koniecznych do zrealizowania informatyzacji i digitalizacji w firmie. Następnymi utrudnieniami na jakie warto zwrócić uwagę są niemałe koszty wejścia, a także zastosowania nowych technologii i brak potrzebnego zaplecza technologicznego (np. deficyt wystarczającego łącza komputerowego).
Digitalizacja zmusza do reorganizacji kultury organizacyjnej. Trzeba ją na bieżąco adaptować do wciąż zmieniającej się rzeczywistości. Dopasowanie struktury umożliwia skuteczne modyfikacje, najbardziej znaczące jest to wówczas, gdy zależy nam na zachowaniu konkurencyjności na rynku.
„Smart factories” inicjują cyfrową ewolucję, dlatego że w nich zinformatyzowane mechanizmy wspierają tworzenie procesów przemysłowych. Inteligentne wytwórnie są wyposażone w zaawansowane czujniki, nowoczesne oprogramowanie i robotykę, które mają na celu gromadzenie i analizowanie wiadomości, co upraszcza podejmowanie korzystnych decyzji.
Postęp “smart factories” jest sporą szansą dla wytwórców zamierzających wejść w nowoczesny przemysł. Pomaga on wykorzystywać duże ilości informacji, a także obserwacji, jakie poprawiają wydajność przedsiębiorstwa, jak również pomagają rozwijać rywalizację na rynku. Nowoczesne cykle dostaw zapewniają dostrzegalność środków produkcyjnych w czasie rzeczywistym. A interpretacje imponującej ilości informacji świadczą prawo do korzystania z narzędzi koniecznych do przeprowadzania konserwacji w celu zmniejszenia zastojów fabryk. Podobnie wysokotechnologiczne działania zapewniające integrację z nabywcami poprawiają kierownictwo nad organizacją. Metody takie jak konfiguratory towarów albo nowoczesne mechanizmy umożliwiają płynną sprzedaż i skuteczny marketing.
Korzystanie z udogodnień IoT (Internet of Things) w nowoczesnych manufakturach zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość Przemiana działań manualnych na obserwacje wsparte na AI zmniejsza błędy fabryczne, a jednocześnie pozwala zachować czas i pieniądze. Zatrudnieni dbający o jakość wytwarzanych produktów po ustawieniu oraz powiązaniu smartfona są w stanie pilnować procesów fabrycznych z dowolnego stanowiska. Używanie schematów szkolenia maszynowego skutkuje tym, że wytwórcy mają możliwość zauważyć, a także obniżyć liczbę oraz koszty konserwacji.
Jak się prezentuje w firmie wprowadzanie automatyzacji? Najpierw należałoby zaplanować strategię rozwoju, by restrukturyzacja organizacji była sprawnie przeprowadzona, natomiast akcjonariusze jak i pracownicy byli świadomi, jaki jest cel transformacji cyfrowej. Powinno się również rozważyć uruchomienie programów próbnych, chociaż nie każdy zakończy się z pozytywnym wynikiem, wszystkie pozwolą zyskać przydatne doświadczenie. Chcąc wprowadzić nowy model biznesowy nieodzowne jest precyzyjne scharakteryzowanie celów, barier, kapitału oraz głównych elementów transformacji. Oprócz tego, żeby w prawidłowy sposób spożytkować szanse, jakie oferuje nowoczesny przemysł, trzeba nauczyć się umiejętnej analizy i interpretacji gromadzonych informacji. Powinno się też zwrócić uwagę na dobrą współpracę w firmie, która będzie fundamentem nowej harmonii w przedsiębiorstwie. Co więcej, szczególnie istotne jest stworzenie ekosystemu, a także zaplanowanie kompleksowych rozwiązań obejmujących produkty i usługi dla odbiorców.