Współcześnie popularnym kierunkiem postępu i transformacji w sektorze produkcyjnym stanowi szeroko pojmowana digitalizacja, jak również komputeryzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami. Dużo marek uważa informatyzację za priorytet, a także dostrzegają innowacyjny przemysł jako szansę, a niezwykle często nie sporządzają polityki cyfryzacji w korporacji. Mieliśmy możliwość obserwować to w pierwszej fazie pandemii koronawirusa, co wpłynęło na firmy w Polsce, które przyspieszyły automatyzację. Pandemia stawała na przeszkodzie działania organizacji – pewna część musiała przejść na tryb niestacjonarny natomiast inne zostały zmuszone do ogólnego zamknięcia. Zaadaptowanie się do obecnej i trudnej na rynku wymagało szybkiego działania oraz wpasowania się.
Aktualnie obserwujemy wiele zmian mających miejsce we współczesnym przemyśle. Nawiązują one do cyfryzacji, a także rozrostu rynku przemysłowego nowoczesnego świata, w którym występująca konsumpcja, wymogi poruszające różnorodność albo jakość wytworów wymagają śmielszych działań. Wadą jest wzrastający koszt wynagrodzeń pracowników, co dla przedsiębiorstw jest dużym wyzwaniem. Wykorzystując wszystkie elementy, szybko można dojrzeć, że z upływem lat jeszcze ciężej znaleźć dobre sposoby działań, które nas usatysfakcjonują.
Przemysł 4.0 jest następstwem postępu nowych technologii, a decydującą rolę w nim odgrywa analityka zbiorów danych oraz sztuczna inteligencja. Do obserwacji wykorzystuje się informacje gromadzone w dużych ilościach podczas działania organizacji. Jest to znacznie prostsze, kiedy wszelkie procesy przebiegające w przedsiębiorstwie są kontrolowane przez systemy informatyczne. Pozwalają one na kontrolę i analizę gromadzonych danych, jak również poprzez takie działanie jesteśmy w stanie wysnuwać wnioski dotyczące istnienia firmy i projektować metody rozwojowe mające na celu optymalizację przedsięwzięć.
Porządnie zrealizowana analiza informacji jest kluczowym elementem metamorfozy przedsiębiorstwa. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych analiz, pomoże w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.
Przeszkodę dla transformacji cyfrowej hal produkcyjnych stanowi brak pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Dlatego to profesjonalni pracownicy obok nowoczesnych technik są jednym spośród głównych elementów, mających wpływ na rozwój jak również racjonalizację działań przedsiębiorstwa. Deficyt stosownej kompetencji i fachowości pracowników wiąże się z niezadowalającym użytkowaniem potencjału dostępnej technologii. Dlatego naprawdę istotne jest zagwarantowanie osobom zatrudnionym ważnych przeszkoleń, niezbędnych do przeprowadzenia transformacji cyfrowej. Następnymi czynnikami, na które warto zwrócić uwagę są duże koszty wprowadzenia a także zaimplementowania innowacyjnych procedur oraz brak odpowiedniej infrastruktury .
Metamorfoza cyfrowa zmusza do zmian w strukturze organizacyjnej firmy. Potrzebne jest jej bieżące dostosowywanie się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Przystosowanie struktury organizacji daje możliwość szybszego reagowania oraz gwałtowniejszego odpowiadania na zmiany. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależy nam na zachowaniu konkurencyjności. Inteligentne fabryki (ang. smart factories) rozpoczynają informatyzację, dlatego że zawarte w nich zintegrowane mechanizmy ułatwiają opracowywanie najlepszych procesów produkcyjnych. “Smart factories” są wyposażone m.in. w zaawansowane elementy oprogramowania oraz robotykę, które pozwalają na zbieranie i interpretację informacji, co uefektywnia podejmowanie decyzji.
Postęp zautomatyzowanych fabryk stanowi sporą szansę dla producentów zamierzających wejść w Przemysł 4.0. Pomaga on w uzyskiwaniu wielu informacji i interpretacji, które wzmacniają produkcyjność manufaktury, jak i zwiększają zainteresowanie potencjalnych klientów. Inteligentne ciągi spedycji umożliwiają widoczność zapasów przetwórczych na bieżąco. Natomiast analizy dużej sumy informacji oferują dostęp do narzędzi przydatnych do wykonywania napraw, co pozwala na skrócenie zastojów zakładu produkcyjnego. Również cyfrowe sposoby zapewniające integrację z kupującymi upraszczają zarządzanie fabryką. Rozwiązania typu: konfiguratory towarów bądź nowoczesne platformy, ułatwiają płynną transakcję, a także zaangażowanie w reklamę.
Korzystanie z narzędzi “Internet of Things” w zinformatyzowanych przedsiębiorstwach prowadzi do większej efektywności jak również lepszych właściwości produktów. Konwersja działań manualnych na poglądowe interpretacje oparte na “Artificial Intelligence” minimalizuje błędy fabryczne oraz jednocześnie pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Ludzie zobowiązani do kontroli jakości towarów po skonfigurowaniu i powiązaniu telefonu z chmurą mogą doglądać procesów produkcyjnych z dowolnego położenia. Zastosowanie algorytmów kształcenia automatycznego skutkuje, tym że producenci mogą wyłapać ubytki szybciej oraz ograniczyć koszty naprawy.
Jak się prezentuje wprowadzenie transformacji cyfrowej w spółce? Najpierw trzeba utworzyć strategię metamorfozy, by przemiana przedsiębiorstwa była przeprowadzona skutecznie, natomiast zarząd oraz pracownicy wiedzieli jaki jest cel działań przedsiębiorstwa. Warto jednocześnie rozważyć uruchomienie projektów pilotażowych. Dzięki nim można zobaczyć funkcjonowanie części zmian w praktyce oraz oswoić pracowników z nadchodzącymi metamorfozami. Zdobyte w ten sposób doświadczenie może okazać się kluczowe w celu sprawnego przeprowadzenia transformacji. Aby pomyślnie wprowadzić nowy model biznesowy niezbędne jest trafne wskazanie koncepcji zapasów oraz podstawowych elementów restrukturyzacji. Dodatkowo, żeby w pełni skorzystać z szans, które daje przemysł cyfrowy, należy zapoznać się z dobrze przeprowadzoną analizą zebranych danych. Warto również dbać w spółce o dobrą współpracę, która będzie szkieletem nowej harmonii w firmie. Także niewątpliwie znaczące jest stworzenie ekosystemu jak i kompleksowego planu dotyczącego działań obejmujących produkty i usługi dla interesantów.