Zmieniamy przemysł – zmieniamy Świat!

W dzisiejszych czasach dostrzegamy spore zmiany mające miejsce we współczesnym przemyśle. Nawiązują one do cyfryzacji i digitalizacji, a także do dynamicznie rozwijającego się dzisiejszego świata, w jakim rosnąca konsumpcja, warunki poruszające różnorodność, bądź jakość wyrobów, wymuszają tworzenie jeszcze bardziej niebanalnych projektów. Wynikiem tego jest rosnący koszt utrzymania kadry pracowniczej, co stanowi dla przedsiębiorstw spore wyzwanie. Wykorzystując te czynniki, łatwo jest dostrzec, że z czasem jeszcze trudniej wynaleźć sensowne i odpowiednie działania, które nas zadowalają.

Współcześnie popularnym kierunkiem postępu, jak również modyfikacji w fabrykacji jest  cyfryzacja, a także komputeryzacja, jakich wprowadzanie śledzimy na bieżąco od pewnego czasu. Mnóstwo firm uznaje informatyzację za idealny plan rozwoju, jak również dostrzegają wiele zalet Przemysłu 4.0, aczkolwiek nieraz nie przygotowują strategii informatyzacji przedsiębiorstwa. Mogliśmy to zauważyć na początku epidemii COVID-19, która popchnęła głównie mniejsze firmy w Polsce i Europie do zapoczątkowania automatyzacji, ale również paraliżowała postępowanie niektórych przedsiębiorstw – znaczna część musiała przejść na zdalne funkcjonowanie, a niemała część nie miała innego wyjścia niż całkowite zakończenie działalności. Przystosowanie się do nieznanej i niesprzyjającej sytuacji na rynku wymuszało natychmiastową reakcję i działanie.

Przemysł 4.0 to następny krok w rozwoju epoki nowoczesnych technologii, a ważną pozycję w nim odgrywa interpretacja baz danych oraz artificial intelligence – sztuczna inteligencja. Do interpretacji wykorzystuje się dane magazynowane podczas istnienia organizacji. Więc jest to niewątpliwie prostsze w momencie, gdy wszelkie mechanizmy występujące w hali przemysłowej są pod obserwacją sztucznej inteligencji, która pozwala na monitoring zebranej wiedzy oraz bieżącą analizę. Poprzez takie działanie jesteśmy w stanie wysnuwać wnioski, dotyczące funkcjonowania firmy, jak również wymyślania koncepcji rozwojowej w celu optymalizacji działań.

Profesjonalnie wykonana analiza danych stanowi istotny czynnik prowadzący do metamorfozy zakładu przemysłowego. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych, pomoże w doskonaleniu produkcji, magazynowania i cyklu spedycji przy jednoczesnym zminimalizowaniu wydatków.

Jedną z podstawowych barier dla cyfryzacji zakładów produkcyjnych stanowi brak pracowników o odpowiednich kompetencjach. To właśnie wykształceni i doświadczeni pracownicy razem z nowoczesnymi technologiami stanowią jeden z kluczowych składników mających wpływ na rozrost, a także metamorfozę firmy. Brak minimalnej wiedzy i kompetencji robotników wiąże się z niedostatecznym wykorzystaniem możliwości dostępnej technologii, więc naprawdę istotne jest zapewnienie ważnych szkoleń, niezbędnych do prawidłowego wprowadzenia automatyki w przedsiębiorstwie. Innymi czynnikami na jakie warto zwrócić uwagę, są spore koszty wprowadzenia i użycia nowatorskich technologii oraz braki w posiadaniu potrzebnej infrastruktury.

Informatyzacja zmusza do reorganizacji w strukturze firmy, która powinna być prosta i na bieżąco dostosowywana do stale zmieniającego się rynku. Przystosowanie modelu organizacyjnego pozwala na szybsze reagowanie na transformacje. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu atrakcyjności wśród konkurencji. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

Inteligentne fabryki (smart factories) zapoczątkowują automatyzację, gdyż w nich inteligentne platformy sieci wspierają tworzenie procesów przemysłowych. Smart factories są wyposażone w inteligentne czujniki oraz zintegrowane oprogramowanie, które mają na celu gromadzenie i analizowanie danych, co wspiera w dążeniu do założonych celów organizacji.

Postęp zautomatyzowanych zakładów jest  nadzieją dla producentów zamierzających wejść w nowoczesny sektor przemysłowy. Umożliwia on pozyskiwanie mnóstwa informacji i analiz, które zwiększają produkcyjność zakładu przemysłowego, jak i podnoszą zainteresowanie otoczenia. Nowoczesne ciągi spedycji umożliwiają obserwowanie zasobów przetwórczych na bieżąco. A analityki dużych sum informacji oferują dostęp do niezbędnych narzędzi przeznaczonych do  konserwacji w celu skrócenia przestojów linii produkcyjnej. Jednocześnie zautomatyzowane metody zapewniające integrację z konsumentami optymalizują zarządzanie zakładem przemysłowym. Metody typu: konfiguratory produktów albo nowoczesne platformy (CRM, B2B, B2C), zapewniają swobodną transakcję oraz zaangażowanie w marketing.

Obsługa urządzeń IoT – internetu rzeczy, w zinformatyzowanych przedsiębiorstwach doprowadza do lepszej efektywności oraz lepszych właściwości wyrabianych produktów. Reforma działań manualnych na  badania wsparte na “Artificial Intelligence” ogranicza błędy fabryczne i jednocześnie oszczędza czas i pieniądze. Pracobiorcy zobowiązani do kontroli jakości po skonfigurowaniu i zintegrowaniu telefonu, mogą monitorować procesy przemysłowe z jakiegokolwiek stanowiska. Zastosowanie wzorów uczenia automatycznego skutkuje, tym iż producenci potrafią rozpoznać ubytki dużo szybciej, a także ograniczyć koszty renowacji.

W jaki sposób przebiega transformacja cyfrowa w firmie? Najpierw, ażeby transformacja organizacji była przeprowadzona skutecznie, a kierownictwo oraz osoby zatrudnione byli świadomi, jaki jest cel przedsiębiorstwa, warto stworzyć strategię zmian informatycznych. Można byłoby przemyśleć też uruchomienie modeli próbnych, nie wszystkie zakończą się sukcesem, aczkolwiek wszystkie umożliwiają zdobycie istotnego doświadczenia. W celu zadowalającego ustanowienia nowoczesnego modelu biznesowego wskazane jest dokładne zdefiniowanie celów, barier oraz najważniejszych elementów reorganizacji. Dodatkowo, żeby w całości skorzystać z okazji, jakie daje Przemysł 4.0, trzeba nauczyć się analityki zbieranych danych. Należałoby dodatkowo zwrócić uwagę na dobrą współpracę w firmie, która będzie podstawą nowej struktury w spółce. Co więcej, nadzwyczaj ważne jest przygotowanie ekosystemu jak i wypracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie produktów i usług dla klientów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.