100% to za mało. Przemysł przyśpiesza!

Współcześnie widzimy mnóstwo zmian zachodzących w nowoczesnym przemyśle. Odnoszą się one do kierunków związanych z cyfryzacją i rozwojem systemu gospodarczego aktualnego świata, w jakim rosnąca konsumpcja, warunki poruszające różnorodność czy jakość wytworów zmuszają do śmielszych decyzji. Wynikiem tego jest rosnący koszt wynagrodzeń pracowników, co dla przedsiębiorstw jest kolejną próbą. Biorąc pod uwagę te  elementy, łatwo dopatrzeć się, że z dnia na dzień coraz trudniej znaleźć działania, które naszych klientów satysfakcjonują.

Podstawowym zakresem postępu i modyfikacji w produkcji stanowi szeroko znana cyfryzacja, jak również komputeryzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami. Wiele firm postrzega digitalizację za świetny plan rozwoju oraz dodatkowo widzą zalety automatyzacji działu produkcyjnego, choć bywa, że nie przygotowywują odpowiednich procedur wprowadzania modernizacji cyfrowej spółki. Mogliśmy to zauważyć podczas szerzenia się choroby COVID-19, co w znaczny sposób wpłynęło na firmy w Europie. Dostosowanie się do nowych realiów na rynku było dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Duża część przedsiębiorstw była zmuszona do przejścia na tryb pracowania z domu, jak również niemała część firm przez pandemię, panujące obostrzenia i nietypową sytuację na rynku musiała całkowicie zakończyć działalność.

Przemysł 4.0 to następny krok w epoce rozwoju technologii informatycznych, a ważną pozycję w nim odgrywa analityka zbiorów danych oraz sztuczna inteligencja. W trakcie funkcjonowania przedsiębiorstwa zbiera się potrzebne dane do przeprowadzania na ich bazie istotnych analiz. Jest to niewątpliwie uproszczone, gdy wszelkie procesy przebiegające w zakładzie produkcyjnym, są kontrolowane przez systemy informatyczne, dzięki którym można z łatwością monitorować gromadzone dane oraz bez problemu wykonywać bieżącą analizę tych danych. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie wysnuć multum wniosków dotyczących istnienia firmy i formowania metod rozwoju mających na celu optymalizację zadań. Odpowiednio wykonana interpretacja informacji jest znaczącym czynnikiem zmierzającym do skutecznej metamorfozy przedsiębiorstwa. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu procesu produkcji i magazynowania.

Ograniczeniem dla zmian w zakładach produkcyjnych stanowi niedostatek osób zatrudnionych o odpowiednich zdolnościach. To profesjonalni pracownicy obok nowatorskich technik są kluczowym elementem wśród fundamentalnych składników ponaglających rozwój automatyzacji i informatyzacji oraz metamorfozę firmy. Deficyt wystarczających kompetencji oraz profesjonalizmu kadry pracowniczej łączy się z płytkim wykorzystaniem efektywności posiadanej technologii, więc naprawdę znaczące jest dostarczenie pewnych przeszkoleń dla pracowników, które są wskazane do skutecznego przeprowadzenia cyfrowej przemiany. Kolejnymi przeszkodami dla innowacyjnych zmian w przedsiębiorstwie, są wygórowane koszty wejścia, jak również zastosowania nowych metod oraz brak wymaganej infrastruktury.

Przekształcenie informatyczne narzuca zmiany modyfikacji w strukturze firmy, która powinna być prosta i na bieżąco dostosowywana do nieprzerwanie zmieniającej się rzeczywistości. Dostosowanie schematu organizacyjnego zezwala na szybszą reakcję na występujące, nagłe problemy. Warto pamiętać, że jest to kluczowe wówczas, gdy preferujemy zachować konkurencyjność. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

Inteligentne fabryki zapoczątkowują informatyzację, dlatego że w nich inteligentne platformy dają możliwość zaprojektowania najefektywniejszych procesów fabrycznych. Są one wyposażone w szczegółowe sensory oraz zintegrowane oprogramowanie w celu gromadzenia i interpretacji informacji, co wspiera w podejmowaniu właściwych strategicznie i ekonomicznie decyzji.

Postęp zautomatyzowanych przedsiębiorstw jest dużą możliwością dla wytwórców zamierzających wejść w Przemysł 4.0. Ułatwia on generowanie dużej ilości danych, a także obserwacji, które wzmagają efektywność przetwórni, jak także pomagają rozwijać zainteresowanie otoczenia. Cyfrowe ciągi dostaw umożliwiają czytelność środków produkcyjnych na bieżąco. A interpretacje obszernej ilości informacji udzielają dostępu do przeprowadzania konserwacji predykcyjnej w celu skrócenia zastojów maszyn znajdujących się w zakładzie. Dodatkowo wysoko technologiczne rozwiązania zapewniające integrację z konsumentami, pomagają w zarządzaniu daną firmą. Działania typu: konfiguratory artykułów albo nowoczesne platformy, wspierają swobodną transakcję, a także skuteczny marketing.

Korzystanie z urządzeń “Internet of Things” w zinformatyzowanych zakładach, prowadzi do lepszej produktywności, a także lepszej klasy produktów. Zamiana działań manualnych na poglądowe badania bazujące na sztucznej inteligencji ogranicza ilość uchybień w produkcji, a także pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Ludzie zobowiązani do kontroli jakości po ustawieniu i podłączeniu telefonu, są w stanie monitorować procesy przemysłowe z jakiegokolwiek miejsca. Używanie schematów kształcenia maszynowego czyni, iż producenci mają możliwość dużo szybszego wykrycia błędów i ubytków, ekspresowej naprawy, jak również zminimalizowania wydatków konserwatorskich.

Jak wygląda droga do zautomatyzowania procesów cyfryzacji w organizacji? Pierwszorzędnie należy wymyślić strategię, by reorganizacja przedsiębiorstwa była sprawnie przeprowadzona, natomiast zarząd firmy oraz osoby zatrudnione byli świadomi, jaki jest cel transformacji cyfrowej. Można byłoby rozważyć zrealizowanie modeli próbnych, jednakże nie każdy zakończy się z pozytywnym efektem, wszak wszystkie pozwalają nabyć cenne doświadczenie. Chcąc wprowadzić nowy model biznesowy niezastąpione jest skrupulatne sprecyzowanie wymogów, a także głównych elementów restrukturyzacji. Oprócz tego, aby w 100% skorzystać z możliwości, jakie dostarcza transformacja cyfrowa, trzeba nauczyć się prawidłowo wyciągać wnioski z przechowywanych danych. Warto także zadbać w korporacji o dobre relacje, które będą filarem nowego ładu w strukturze. Dodatkowo szczególnie ważne jest przygotowanie ekosystemu, jak również utworzenie wszechstronnych działań mających związek z produktami i usługami dla konsumentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.