W dzisiejszych czasach można zauważyć spore modyfikacje mające miejsce w sektorze przemysłowym. Nawiązują one do automatyzacji jak również rozwoju dzisiejszego świata, w jakim postępująca konsumpcja, wymogi dotyczące różnorodności, ogromnego wyboru produktów, bądź ich jakości wymuszają znacznie odważniejszych działań. Sytuacją niepożądaną jest stale rosnący koszt pracy ludzi, w szczególności wykwalifikowanych, co dla organizacji jest kolejnym wyzwaniem. Biorąc pod rozwagę te elementy, nietrudno się domyślić, iż z czasem coraz trudniej odkryć stosowne rozwiązania spełniające wszelakie oczekiwania klientów, jak i warunki dotyczące nowoczesnego przemysłu.
Nowoczesnym szlakiem postępu, a także ewolucji w sektorze produkcyjnym jest cyfryzacja, jak również komputeryzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami od kilkunastu lat. Sporo przedsiębiorstw uważa automatyzację za idealny plan oraz są one zorientowane na to jakie szanse niesie za sobą zinformatyzowany sektor przetwórczy, lecz często nie opracowują polityki zmian. Szczególnie widoczne było to podczas szerzenia się pandemii COVID-19, która zmusiła instytucje do zainicjowania automatyzacji, jak również komplikowała starania przedsiębiorstw – znaczna część była zmuszona do przeniesienia na tryb niestacjonarny, a pozostałe do ogólnego zakończenia działalności. Dopasowanie się do nowych warunków na rynku wymuszało natychmiastowe działanie i przystosowanie się do niego, jednak niestety nie wszystkie firmy sobie poradziły z zaistniałą sytuacją.
Przemysł 4.0 jest kontynuacją rozkwitu nowych technologii, a decydującą funkcję w nim odgrywa analiza zbiorów danych oraz sztuczna inteligencja. Do oceny używa się danych generowanych podczas funkcjonowania organizacji. Dlatego jest to niewątpliwie ułatwione, gdy wszelkie procesy zachodzące w hali produkcyjnej podlegają sztucznej inteligencji, pozwala to na podgląd magazynowanych danych, ich kontrolę oraz bieżącą obserwację zachodzących procesów. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyciągnąć sporo wniosków, wynikających z istnienia organizacji, a także wymyślić idealną koncepcję rozwojową dla firmy, mającą na celu optymalizację działań. Dobrze przeprowadzona interpretacja danych jest znaczącym składnikiem prowadzącym do poprawy działania przedsiębiorstwa. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w optymalizacji produkcji, organizacji magazynu oraz ciągu dostaw przy równoległym zmniejszeniu wkładu pieniężnego.
Przeszkodą dla zmian w przedsiębiorstwach jest niedostatek ludzi o przydatnych kompetencjach. Zatem profesjonalni pracownicy razem z nowoczesnymi technologiami są pewnym spośród podstawowych czynników mających wpływ na rozrost, jak również racjonalizację firmy. Deficyt odpowiedniej wiedzy, jak również profesjonalizmu pracobiorców skutkuje nieodpowiednim wykorzystaniem efektywności dostępnej technologii, więc naprawdę ważne jest zapewnienie obowiązkowych szkoleń, wskazanych do wprowadzenia i utrzymania automatyzacji w firmie. Następnymi barierami są duże wydatki wejścia i wdrożenia niekonwencjonalnych metod, a także brak wymaganej infrastruktury.
Informatyzacja narzuca zmiany w modelu organizacyjnym przedsiębiorstwa. Model ten powinien być na bieżąco adaptowany do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Dostosowanie struktury daje możliwość szybszego reagowania na modyfikacje, szczególnie cenne jest to wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu konkurencyjności. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.
Inteligentne fabryki (smart factories) wprowadzają informatyzację, dlatego że w nich zaawansowane cyfrowe algorytmy wspierają tworzenie procesów przemysłowych. Są one wyposażone w inteligentne czujniki, wbudowane oprogramowanie oraz robotykę, które mają na celu gromadzenie i analizowanie danych, co wspiera w obejmowaniu właściwego kierunku rozwoju.
Rozkwit zautomatyzowanych procesów stanowi sporą szansę dla wytwórców zamierzających wejść w Przemysł 4.0. Umożliwia on gromadzenie wielu danych a także obserwacji, które intensyfikują produkcyjność zakładu produkcyjnego, jak również kształtują rywalizację na rynku wśród konkurencji. Zautomatyzowane łańcuchy spedycji zapewniają dostrzegalność zapasów przemysłowych na bieżąco. Zaś interpretacje obszernej liczby informacji udzielają dostępu do konserwacji w celu ograniczenia postojów fabryki. Również cyfrowe działania zapewniające integrację z klientami ułatwiają zarządzanie spółką. Rozwiązania takie jak konfiguratory towarów, bądź nowoczesne mechanizmy zapewniają płynną transakcję oraz skuteczny marketing.
Korzystanie z urządzeń Internet of Things w zinformatyzowanych przedsiębiorstwach doprowadza do większej produktywności, jak również lepszych właściwości wytwarzanych artykułów. Konwersja działań manualnych na wizualne analizy bazujące na AI obniża błędy produkcyjne, a jednocześnie pozwala oszczędzić czas oraz kapitał. Pracownicy zobowiązani do kontroli jakości po ustawieniu i połączeniu telefonu z chmurą są w stanie nadzorować mechanizmy przemysłowe z dowolnego położenia. Wykorzystanie algorytmów uczenia samoczynnego sprawia, że wytwórcy mogą znaleźć błędy istotnie szybciej, a także zminimalizować wydatki na odbudowę i konserwację.
Jak się prezentuje wejście w zautomatyzowany przemysł w korporacji? Początkowo, aby przemiana organizacji była przeprowadzona skutecznie, natomiast szefostwo oraz robotnicy wiedzieli jaki jest cel działań, należałoby stworzyć politykę rozwojową firmy. Można byłoby rozważyć zrealizowanie schematów pilotażowych, nie wszystkie zakończą się z pozytywnym wynikiem, jednakże wszystkie dadzą możliwość uzyskania cennego i praktycznego doświadczenia. Chcąc wprowadzić nowy model biznesowy, konieczne jest precyzyjne określenie potrzeb, kapitałów, a także głównych elementów zmiany. Ponadto, by kompletnie wyczerpać szanse jakie daje przemysł cyfrowy, trzeba odpowiednio analizować przechowywane informacje. Powinno się również zwrócić uwagę na dobrą współpracę w firmie, ponieważ dobre relacje między kadrą kierowniczą a pracownikami stanowią szkielet nowej harmonii w firmie. Także bardzo istotne jest stworzenie ekosystemu, jak również zaprojektowanie złożonych rozwiązań tyczących się produktów i usług dla nabywców.