W dzisiejszych czasach można spostrzec liczne zmiany i innowacje mające miejsce we współczesnym przemyśle. Wiążą się one nurtami dotyczącymi cyfryzacji czy rozwojem rynku dzisiejszego świata, w jakim rosnąca konsumpcja, wymogi poruszające różnorodność czy jakość produktów wymagają od producentów coraz to bardziej odważnych działań i śmielszych pomysłów. Skutek tego wszystkiego stanowi rosnący nakład wynagrodzeń pracowniczych co dla przedsiębiorstw jest kolejnym sprawdzianem. Biorąc pod uwagę wszelkie te jak i inne nie wymienione czynniki, nietrudno się domyślić, że z upływem czasu coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie rozwiązania, które zadowolą klientów i producentów.
Punktem rozwoju, jak również metamorfoz dzisiejszego przemysłu i produkcji stanowi cyfryzacja, a także komputeryzacja, czego wprowadzania jesteśmy świadkami. Wiele organizacji postrzega cyfryzację za obowiązek, decydujący o przyszłym rozwoju przedsiębiorstwa i zachowania innowacyjności. Wielki boom na wprowadzenie automatyzacji można było zauważyć podczas pandemii i związaną z nią koniecznością przejścia na tryb zdalny wielu sektorów gospodarki. Zaadaptowanie się do nowej rzeczywistości zmuszało do natychmiastowego działania i dopasowania się do nowych warunków funkcjonowania. Część firm ze względu na charakter działalności nie był w stanie przejść na działanie zdalne. Jednak nie wszystkie inne, mające taką możliwość, zdołały się dostosować do nowych warunków. Proces wprowadzenia tak dużych zmian wymaga przygotowania odpowiednio wcześniej wymaganego planu i strategii, umożliwiających stopniowe adaptowanie się do nowych kryteriów działania. Dlatego nie wszystkie firmy przetrwały wprowadzenie wymaganych zmian.
Przemysł 4.0 to kontynuacja ery postępu technologii teleinformatycznych, natomiast kluczową wartość w nim ma analiza baz danych oraz artificial intelligence. Do interpretacji używa się danych generowanych w wielkich wielkościach podczas funkcjonowania organizacji. Jest to niewątpliwie prostsze, kiedy wszelkie procesy przebiegające w wytwórni są kontrolowane przez systemy informatyczne. Dzięki tak zebranej wiedzy można wysnuć wiele wniosków wynikających z istnienia i działania firmy, jak również wymyślania procedur rozwoju mających na celu optymalizację przyszłych operacji.
Sprawnie zrealizowana interpretacja informacji stanowi istotny czynnik prowadzący do poprawy wydajności i efektywności zakładu produkcyjnego. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w usprawnieniu procesu fabrycznego, toku składowania towarów oraz szeregu spedycji przy równoczesnym obniżeniu wkładu pieniężnego.
Znaczącą trudnością dla metamorfozy hal produkcyjnych stanowi niedobór pracowników o należytych kompetencjach. Kompetentni pracownicy razem z nowoczesnymi technologiami są jednym spośród najważniejszych elementów mających wpływ na postęp, a także metamorfozy organizacji. Brak należytej wiedzy, a także umiejętności kadry pracowniczej wiąże się z niewłaściwym wykorzystaniem potencjału czynnika ludzkiego i technologicznego, które wzajemnie się uzupełniają. Dlatego naprawdę istotne jest zapewnienie podstawowych szkoleń, potrzebnych do dokonania cyfrowej przemiany. Następnymi utrudnieniami są spore wkłady wprowadzenia, a także użycia nowych metod, jak również brak potrzebnej do wprowadzenia zmian infrastruktury.
Cyfryzacja zmusza do zastosowania przemian w strukturze firmy. Trzeba ją na bieżąco adaptować do dynamicznego, ewoluującego otoczenia. Przystosowanie i elastyczność kultury organizacyjnej umożliwia lepsze przygotowanie się do ewentualnego przeprowadzenia zmian i lepszej adaptacji do nich. Jest to bardzo ważne w celu zachowania konkurencyjności i innowacyjności na rynku, wyróżniając się spośród konkurentów. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.
Wprowadzana informatyzacja tworząca tak zwane inteligentne fabryki umożliwia zaprojektowanie najefektywniejszych procesów fabrycznych Są one zaopatrzone w zaawansowane technologicznie czujniki, oprogramowanie i robotykę w celu przechowywania, a także sprawdzania danych, co ułatwia podejmowanie decyzji strategicznych i pracę pracowników fabryki.
Progres inteligentnych fabryk stanowi sporą szansę dla producentów zamierzających wejść w nowe technologie. Przemysł 4.0 i towarzyszące mu nowe rozwiązania ułatwiają pozyskiwanie mnóstwa danych i ich analizę, co wpływa na wzrost efektywności i zachowanie wysokiej pozycji na rynku. Nowe szeregi spedycji zapewniają dostrzegalność środków przetwórczych na bieżąco, zaś oceny obszernej sumy informacji pozwalają korzystać z narzędzi, służących do prowadzenia konserwacji w celu zmniejszenia postojów fabryki. Jednocześnie nowoczesne rozwiązania zapewniające integrację z konsumentami pomagają w efektywnym zarządzaniu firmą. Techniki typu: konfiguratory produktów czy nowoczesne platformy (CRM, B2B oraz B2C) wspierają sprawną sprzedaż, a także zaangażowanie w marketing.
Stosowanie urządzeń Internet of Things w zinformatyzowanych zakładach przemysłowych zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość wyrabianych artykułów. Konwersja kontroli ręcznej na poglądowe interpretacje wsparte na sztucznej inteligencji ogranicza błędy produkcyjne, co pozwala oszczędzić czas, jak i pieniądze. Ludzie dbający o jakość produktów po skonfigurowaniu oraz połączeniu smartfona z chmurą, mogą sprawdzać ciągi produkcyjne z dowolnego położenia. Zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego czyni, że wytwórcy mają możliwość zauważyć i zmniejszyć liczbę błędów i usterek.
Jak się prezentuje wprowadzanie cyfryzacji i automatyzacji w przedsiębiorstwie? Pierwszorzędnie, by reorganizacja firmy była efektywna, a zarząd oraz pracownicy wiedzieli do czego dąży firma, należy opracować strategię transformacji cyfrowej. Można byłoby rozważyć uruchomienie projektów pilotażowych, nie każdy zakończy się sukcesem, aczkolwiek wszystkie pozwolą zyskać znaczące doświadczenie. Aby pomyślnie wprowadzić nowy model biznesowy, nieuniknione jest trafne scharakteryzowanie zamysłu i celu modyfikacji, jak również jej charakterystycznych elementów. Ponadto, żeby stuprocentowo skorzystać z szansy jaką daje Przemysł 4.0, należałoby się nauczyć efektywnej analizy gromadzonych informacji. Powinno się też zwrócić uwagę na dobrą współpracę między zarządem i pracownikami, która jest podstawą szybkiego przepływu informacji w firmie oraz kluczowym elementem skutecznej metamorfozy. Co więcej nadzwyczaj ważne jest skonstruowanie ekosystemu, jak i skomponowanie złożonych rozwiązań tyczących się produktów i usług przeznaczonych dla klientów.