Maszyny, sprzęt i ludzie – jedna siła, jeden cel!

W dzisiejszych czasach widzimy wiele zmian mających miejsce we współczesnym przemyśle. Wiążą się one z cyfryzacją oraz z rozrostem systemu gospodarczego obecnego świata, w którym postępująca konsumpcja, wymogi dotyczące różnorodności lub jakości wyrobów zmuszają właścicieli zakładów przemysłowych do podejmowania innowacyjnych decyzji na miarę dzisiejszego świata. Wynikiem tego jest wzrastający koszt utrzymania kadry pracowniczej, co dla przedsiębiorstw jest niemałym wyzwaniem. Wykorzystując wszystkie te elementy, szybko możemy dojrzeć, że z upływem lat coraz ciężej dobrać odpowiednie rozwiązania realizujące wszelakie warunki i oczekiwania potencjalnych klientów.

Kluczowym nurtem rozwoju oraz zmian w fabrykacji jest digitalizacja oraz informatyzacja, jakich wprowadzania jesteśmy świadkami od jakiegoś czasu. Dużo spółek traktuje digitalizację za priorytet, jak również widzą mnóstwo zalet innowacyjnego przemysłu, jednakże zdarza się, że nie opracowują strategii zmian w firmie. Szczególnie widoczne było to w pierwszej połowie 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia, która sprowokowała firmy w Polsce do natychmiastowego wprowadzenia cyfryzacji, jak również zakłóciła istnienie przedsiębiorstw – niektóre firmy były zmuszone do przejścia na tryb niestacjonarny, natomiast pozostałe do pełnego zamknięcia działalności. Dostosowanie się do nowych warunków na rynku wymuszało natychmiastowe działania, a także dostosowywanie się do ówcześnie panujących obostrzeń.

Przemysł 4.0 jest następstwem rozkwitu metod informatycznych, a istotną wagę w nim ma analiza baz danych oraz sztuczna inteligencja. Do obserwacji i analizy wykorzystuje się informacje zbierane podczas funkcjonowania fabryki. Jest to niewątpliwie łatwiejsze w momencie, gdy wszystkie mechanizmy zachodzące w zakładzie produkcyjnym są kontrolowane przez systemy informatyczne. Pozwalają one na monitoring zbieranych danych oraz bieżącą analizę. Poprzez takie działanie możemy wysnuwać multum wniosków dotyczących funkcjonowania instytucji oraz opracowywania efektywnych procedur rozwojowych w celu optymalizacji zleceń. Umiejętnie wykonana interpretacja informacji stanowi istotny czynnik prowadzący do skutecznej reformy funkcjonowania fabryki. Prawidłowe decyzje biznesowe oparte na uzyskanych wnioskach, płynących z posiadanych danych pomogą w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania.

Znaczącą trudność dla cyfryzacji zakładów przemysłowych stanowi brak ludzi o należytych zdolnościach. Doświadczeni pracownicy obok nowych metod i technologii są jednym spośród podstawowych elementów mających wpływ na rozwój, jak również metamorfozę firmy. Niedostatek zadowalającej kompetencji, a także kwalifikacji kadry pracowniczej łączy się z nieodpowiednim wykorzystaniem możliwości dostępnych metod i maszyn, zatem niezwykle istotne jest dostarczenie ważnych przeszkoleń, wskazanych do efektywnego wprowadzenia transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie. Kolejnymi utrudnieniami, którym warto się przyjrzeć są spore wydatki wprowadzenia, a także wdrożenia nowych metod oraz brak potrzebnego zaplecza technologicznego (np. uszkodzenie dobrego łącza internetowego).

Transformacja informatyczna wymusza modyfikacje w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Potrzebne jest jej bieżące dostosowywanie się do dynamicznie ewoluującego rynku. Przekształcenie struktury umożliwia szybsze, sprawniej przeprowadzone i skuteczniejsze modyfikacje. Jeżeli zależy nam na zachowaniu konkurencyjności na rynku jest to niezwykle kluczowa kwestia. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

„Smart factories” zapoczątkowują cyfrową modyfikację, dlatego że w nich umiejętne cyfrowe mechanizmy wspierają tworzenie procesów przemysłowych. Są one wyposażone w rozbudowane elementy oraz zintegrowane oprogramowanie, które mają na celu gromadzenie i analizowanie informacji, co pomaga podejmować korzystniejsze decyzje przez zarząd.

Rozkwit zautomatyzowanych zakładów jest sporą okazją dla producentów zamierzających wejść we współczesny przemysł 4.0. Umożliwia on uzyskiwanie wielu danych, jak również analiz na ich podstawie, które poprawiają efektywność manufaktury, a także pomagają rozwijać zainteresowanie klientów firmą. Zautomatyzowane cykle dostaw umożliwiają dostrzegalność zasobów przetwórczych na bieżąco. Natomiast umożliwienie interpretacji imponującej sumy informacji  zapewnia dostęp do narzędzi, potrzebnych do przeprowadzania konserwacji predykcyjnej w celu zminimalizowania przestojów sprzętu. Dodatkowo inteligentne rozwiązania służące do integracji z odbiorcami pomagają w zarządzaniu. Rozwiązania takie jak konfiguratory produktów lub nowoczesne mechanizmy typu CRM, B2B i B2C, umożliwiają swobodną transakcję, a także skuteczny marketing.

Użytkowanie urządzeń Internet of Things w zintegrowanych procesach prowadzi do lepszej wydajności i jakości na wyższym poziomie. Przemiana kontroli manualnej na poglądowe badania bazujące na sztucznej mądrości redukuje błędy produkcyjne, jak również oszczędza czas oraz kapitał. Pracownicy zobowiązani do kontroli jakości, po skonfigurowaniu i zintegrowaniu komórki z chmurą są w stanie pilnować procesów fabrycznych z dowolnego położenia. Zastosowanie schematów uczenia samoczynnego sprawia, iż producenci potrafią zauważyć błędy jak również obniżyć koszty ich naprawy znacznie szybciej.

Jak wprowadzić automatyzację w swojej organizacji? Początkowo warto zaprojektować strategię biznesową, by reorganizacja przedsiębiorstwa była funkcjonalna, a kierownictwo jak i osoby zatrudnione mieli świadomość, jaki jest cel działań. Powinno się również przemyśleć zrealizowanie programów próbnych, nie każdy zakończy się z pozytywnym efektem, ale wszystkie umożliwią pozyskanie znaczącego doświadczenia. W celu zadowalającego wprowadzenia nowoczesnego schematu handlowego nieuniknione jest precyzyjne wskazanie potrzeb, barier, zasobów, kapitału a także zasadniczych elementów metamorfozy. Oprócz tego, żeby bezwzględnie skorzystać ze sposobności, jakie daje Przemysł 4.0, trzeba analizować w odpowiedni sposób gromadzone informacje. Powinno się również dbać w przedsiębiorstwie o dobre relacje, które będą szkieletem nowej harmonii w przedsiębiorstwie. Co więcej niesamowicie znaczące jest przygotowanie ekosystemu, jak również opracowanie kompleksowych nowoczesnych podejść dotyczących produktów i usług.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.