Rewolucja przemysłowa 4.0 zmienia współczesny świat

Na naszych oczach obserwujemy znaczne zmiany mające miejsce w nowoczesnym przemyśle. Mają one związek z kierunkami nawiązującymi do automatyzacji, jak również rozrostem dzisiejszego globalnego rynku, w jakim występująca konsumpcja, wymogi poruszające różnorodność albo jakość produktów wymuszają coraz to bardziej odważnych kroków. Kolejnym wyzwaniem i sytuacje niepożądaną dla przedsiębiorców stanowi narastający koszt utrzymania pracowników. Zwracając uwagę na te jak i inne aspekty dzisiejszego świata, łatwo zauważyć że z upływem lat coraz trudniej wyszukać zadowalające rozwiązania, nadążające za rozwojem rynku i wymagań z nim związanych.

Szlakiem rozwoju innowacji w produkcji przemysłowej jest szeroko rozumiana automatyzacja oraz informatyzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami. Wiele korporacji obiera modernizację cyfrową za swój cel, a także widzą współczesny przemysł jako źródło rozwoju organizacji, choć czasami bywa, iż nie tworzą koncepcji przebiegu wprowadzenia tej automatyzacji. Było to zauważalne w pierwszej fazie koronawirusa, która skłoniła firmy w Europie i na całym świecie do przyśpieszenia implikowania informatyzacji oraz skomplikowała dotychczasowe działanie firm, gdzie część była zmuszona do przejścia na zdalne funkcjonowanie, a pozostałe do  zaniechania działalności. Przystosowanie się do nowych warunków w sektorze wymuszało natychmiastowe działania, a także dostosowania się do nowych zasad.

Przemysł 4.0 to ciąg dalszy postępu nowych technologii, a ważną funkcję w nim odgrywa analityka big data oraz sztuczna inteligencja. Opiera się to na ocenie i użyciu  wygenerowanych i zebranych w znacznych wielkościach danych podczas dotychczasowego  działania organizacji. Jest to znacznie prostsze, kiedy wszelkie mechanizmy trwające w przedsiębiorstwie są kontrolowane przez systemy informatyczne. Zaawansowane technologicznie systemy informatyczne pozwalają na bieżące monitorowanie i analizowanie  zebranej wiedzy. Poprzez takie działanie można znacznie łatwiej wysnuwać wnioski dotyczące funkcjonowania spółki, jak również kreowania koncepcji rozwojowej mającej na celu optymalizację jej zadań.

Poprawnie zrealizowana interpretacja informacji jest głównym krokiem zmierzającym do metamorfozy przedsiębiorstwa. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

Przeszkodą dla modyfikacji zakładów przemysłowych jest brak pracowników o adekwatnych zdolnościach i wiedzy. Kompetentna kadra, obok teraźniejszych technologii stanowi jeden z zasadniczych składników umożliwiających rozwój i przemianę organizacji. Niedobór minimalnych kompetencji jak również umiejętności zatrudnionych wiąże się z niepoprawnym użytkowaniem posiadanego potencjału. Z tego względu naprawdę znaczące jest umożliwienie dostępu do szkoleń dla pracowników, obowiązkowych do wykonania cyfrowej metamorfozy firmy. Kolejnymi czynnikami  są spore wydatki przestawienia się na nową technologię oraz jej wdrożenie. Niekiedy dodatkowe koszty tworzy niedostateczny poziom obecnej infrastruktury, którą trzeba dostosować do planowanych przemian.

Digitalizacja zmusza również do przemian w strukturze. Potrzebą jest jej bieżące dostosowywanie się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Dopasowanie modelu przedsiębiorstwa do panujących trendów lub ich wyprzedzanie umożliwia lepsze reagowanie na nowości, a także ułatwia wybór działań, mających na celu budowę przewagi strategicznej.

Inteligentne fabryki i związana z nimi automatyzacja, pozwalają opracować systemy najefektywniejszych procesów wytwórczych. Smart factories są zaopatrzone w rozbudowane sensory, nowoczesne oprogramowanie i robotykę w celu gromadzenia i interpretacji wiadomości. co ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych, wpływających na rozwój.

Postęp  systemów zautomatyzowanych stanowi sporą szansę dla producentów planujących skorzystać z zalet jakie one posiadają. Umożliwiają one uzyskanie wielu analiz podnoszących produktywność przedsiębiorstwa, jak także poprawiających jego konkurencyjność. Zintegrowane łańcuchy dostaw zapewniają widoczność zasobów fabrycznych na bieżąco, z drugiej strony przegląd zebranych danych umożliwia dostęp do wykonywania konserwacji maszyn zapobiegającym ich awariom i ewentualnym przyszłym przestojom zakładu. Zaawansowane systemy pomocnicze pomagają zarówno w zarządzaniu organizacją, jak również w integracji z potencjalnymi i obecnymi nabywcami towarów, usług. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają płynną sprzedaż, a także zaangażowanie w działalność reklamową.

Obsługa IoT (ang. “Internet of Things” – internet rzeczy) w zautomatyzowanych fabrykach doprowadza do lepszej produktywności oraz lepszych właściwości towaru. Przemiana działań manualnych na  badania bazujące na AI obniża błędy produkcyjne, jak również pozwala zachować czas i kapitał. Zatrudnieni pracownicy zobowiązani do kontroli jakości po odpowiednim ustawieniu oraz połączeniu komputera z maszynami mogą obserwować produkcję. Używanie wzorów nauczania mechanicznego skutkuje, tym iż producenci potrafią bez problemu wykryć defekty na linii produkcyjnej.

Pierwszym krokiem aby restrukturyzacja przedsiębiorstwa była sprawnie przeprowadzona, natomiast kierownictwo oraz robotnicy byli świadomi jaki jest cel transformacji cyfrowej, jest strategia przeprowadzenia przemiany. Można byłoby także rozważyć zrealizowanie programów próbnych, mających na celu zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia projektu oraz przygotowanie pracowników na nadchodzące zmiany. Aby pomyślnie wprowadzić nowy model biznesowy konieczne jest precyzyjne określenie potrzebnych zasobów a także fundamentalnych składników reorganizacji. Dodatkowo, żeby kompletnie spożytkować możliwości, które zapewnia transformacja cyfrowa należy dużą uwagę poświęcić analizie gromadzonych informacji i nauce jej przeprowadzania. W organizacji powinno się również dbać o dobrą atmosferę, która będzie szkieletem nowej struktury przedsiębiorstwa, produkcji i relacji z nabywcami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.