Rozwój przemysłu, a COVID-19

W dzisiejszych czasach dostrzegamy wyraźne innowacje następujące w przemyśle. Mają one związek z trendami związanymi z nurtami połączonymi z digitalizacją, jak również z rozrostem gospodarki obecnego świata, w jakim występująca konsumpcja, warunki dotyczące różnorodności albo jakości wyrobów, zmuszają do śmielszych działań. Sytuacją uboczną jest rosnący koszt utrzymania kadry pracowniczej, co dla organizacji jest kolejnym wyzwaniem. Mając na uwadze wszelkie składowe, łatwo dostrzec, że z upływem miesięcy jeszcze trudniej wyszukać słuszne rozwiązania, które nas i potencjalnych klientów satysfakcjonują.

Podstawowym celem rozrostu i zmian w fabrykacji stanowi cyfryzacja, a także komputeryzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami od kilku lat. Niemało instytucji uznaje cyfryzację za priorytet, a także widzą potencjał nowoczesnego przemysłu, lecz zdarza się, że nie tworzą polityki transformatyzacji cyfrowej dla swojej korporacji. Było to szczególnie widoczne w pierwszej fazie COVID-19, która sprowokowała firmy w Polsce do wykonania pierwszego kroku w kierunku cyfrowej metamorfozy, jak również stawała na drodze poczynań pewnych organizacji – pewna część musiała przejść na tryb niestacjonarny, natomiast inne zostały zmuszone do ogólnego zamknięcia. Dopasowanie się do nowych warunków pracy na rynku wymuszało natychmiastowe działanie, a także przystosowanie się do nich. Jednak pewne firmy nie zdołały przetrwać w nowej rzeczywistości.

Przemysł 4.0 jest następstwem rozwoju systemów informatycznych, a ważną rolę w nim odgrywa analiza baz danych oraz AI – sztuczna inteligencja. Do interpretacji należy użyć zebranych danych w wielkich ilościach podczas funkcjonowania organizacji. Jest to znacznie uproszczone, gdy wszelkie mechanizmy występujące w hali przemysłowej znajdują się pod kontrolą sztucznej inteligencji. Pozwala to na monitoring zebranych informacji oraz bieżącą obserwację. Dzięki temu możemy dojść do dużo lepszych wniosków, dotyczących postępowania i działania instytucji, jak również jesteśmy w stanie wymyślić świetne metody rozwoju, mające na celu optymalizację działań przedsiębiorstwa.

Sprawnie i poprawnie dokonana ocena danych stanowi istotny czynnik prowadzący do reformy działania fabryki. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych, pomoże w udoskonaleniu ciągu produkcyjnego, magazynu i szeregu dostaw przy jednoczesnym zredukowaniu wkładu pieniężnego. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.

Znaczącą trudnością dla digitalizacji zakładów produkcyjnych stanowi deficyt ludzi o odpowiednio wysokich kompetencjach. Dlatego to wykwalifikowani pracownicy obok teraźniejszych, nowoczesnych technik stanowią jeden z podstawowych czynników, mających wpływ na rozrost, jak również modernizacje organizacji. Brak odpowiedniej kwalifikacji oraz profesjonalizmu kadry pracowniczej wiąże się z niewystarczającym użytkowaniem posiadanej technologii. Dlatego naprawdę istotne jest zagwarantowanie ważnych przeszkoleń osób zatrudnionych, które są wskazane, aby prawidłowo przeprowadzić cyfrową przemianę organizacji. Kolejnymi czynnikami, na które warto zwrócić uwagę są spore wydatki wprowadzenia oraz wykorzystania nowoczesnych metod i technologii oraz uszkodzenie lub brak adekwatnej infrastruktury.

Ewolucja cyfrowa narzuca zmiany w modelu organizacyjnym firmy. Trzeba ją na bieżąco adaptować do nieprzerwanie zmieniającej się rzeczywistości. Zsynchronizowanie kultury organizacyjnej umożliwia płynniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem oraz szybsze reagowanie na nowości. Jest to szczególnie ważne i kluczowe, kiedy zależy nam na zachowaniu konkurencyjności na rynku.

„Smart factories” rozpoczynają informatyzację, gdyż w nich inteligentne mechanizmy umożliwiają przygotowanie najlepszych ciągów przemysłowych. Są one zaopatrzone w zaawansowane technologicznie sensory oraz zintegrowane oprogramowanie w celu gromadzenia, jak i interpretacji danych, co pomaga podejmować właściwe decyzje.

Rozwój zautomatyzowanych procesów stanowi sporą szansę dla producentów zamierzających wejść w Przemysł 4.0. Umożliwia on generowanie dużej ilości danych, a także ich analitykę. Wiedza zdobyta, dzięki analizie zebranych informacji rozwija produktywność zakładu produkcyjnego, jak i pomaga rozwijać zainteresowanie otoczenia daną firmą. Cyfrowe cykle spedycji zapewniają widoczność zasobów produkcyjnych na bieżąco. Natomiast obserwacje dużej ilości informacji umożliwiają dostęp do odpowiednich narzędzi w celu wykonania konserwacji i napraw, aby zminimalizować liczbę przestojów linii produkcyjnej. Dodatkowo inteligentne technologie przeznaczone do integrowania się z odbiorcami, ułatwiają nadzorowanie firmą. Działania typu: konfiguratory towarów czy nowoczesne platformy umożliwiają swobodną sprzedaż oraz zaangażowanie w marketing.

Obsługa narzędzi IoT (ang. Internet of Things) w zautomatyzowanych fabrykach, zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość wyrabianych przedmiotów. Transformacja działań manualnych na poglądowe obserwacje wsparte na sztucznej inteligencji ogranicza błędy produkcyjne, a także pozwala zaoszczędzić czas i obniżyć wkład pieniężny. Robotnicy dbający o kontrolę jakości po ustawieniu i zintegrowaniu urządzenia mobilnego, mogą doglądać procesów produkcyjnych z jakiegokolwiek miejsca. Zastosowanie algorytmów uczenia mechanicznego skutkuje, tym iż fabrykanci są w stanie rozpoznać niedopatrzenia ekspresowo, a co za tym idzie ograniczyć koszty ich naprawy lub ewentualnej odbudowy.

W jaki sposób przebiega transformacja cyfrowa w przedsiębiorstwie? Jako pierwszą warto wymyślić koncepcję, by przemiana firmy była przeprowadzona skutecznie, a zarząd oraz osoby zatrudnione byli świadomi, jaki jest cel transformacji cyfrowej. Warto też rozważyć zrealizowanie projektów próbnych, wprawdzie nie każdy zakończy się z pozytywnym efektem, lecz wszystkie umożliwią nabyć praktyczne doświadczenie. Chcąc wprowadzić nowy model biznesowy, niezbędne jest szczegółowe scharakteryzowanie oczekiwań, zapasów i podstawowych elementów transformacji. Oprócz tego, aby kompleksowo skorzystać z szansy jaką dostarcza transformacja cyfrowa, trzeba nauczyć się prawidłowej analizy gromadzonych informacji. Powinno się też zadbać w przedsiębiorstwie o zdrową atmosferę, która będzie podstawą nowego ładu w organizacji. Co więcej niesamowicie istotne jest sporządzenie ekosystemu, jak i opracowanie wszechstronnych rozwiązań w zakresie materiałów, produktów, a także usług dla użytkowników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.