Na naszych oczach ma miejsce wiele zmian w sektorze przemysłowym. Sprowadzają się one do trendów powiązanych z automatyzacją, a także z rozwojem handlu we współczesnym świecie, w którym postępująca konsumpcja, wymogi poruszające różnorodność lub jakość towarów wymagają śmielszych działań. Sytuacją uboczną jest wzrastający nakład pracy ludzkiej, co dla przedsiębiorstw jest kolejną próbą przetrwania. Wykorzystując wszelkie czynniki, łatwo dojrzeć, że z czasem coraz trudniej wybrać odpowiednie i korzystne sposoby działania na rynku, które nas zadowolą.
Modnym nurtem rozrostu oraz transformacji w sektorze produkcyjnym jest szeroko pojmowana automatyzacja, a także komputeryzacja, których wprowadzania jesteśmy świadkami od kilkunastu lat. Sporo firm traktuje metamorfozę cyfrową za priorytet, jak również są one zorientowane na to, jakie szanse niesie ona za sobą. Jednak zaskakująco często nie opracowują procedury transformatyzacji cyfrowej marki. Szczególnie rzucało się to w oczy w pierwszej fazie pandemii COVID-19, która utrudniła postępowanie przedsiębiorstw, wiele firm było zmuszonych do przyśpieszenia cyfryzacji, znaczna część musiała przejść na zdalne funkcjonowanie, a inne musiały zostać zlikwidowane. Dopasowanie się do nowych warunków pracy na rynku, wymuszało natychmiastowe działanie jak również dostrojenie się do aktualnej sytuacji w kraju.
Przemysł 4.0 jest ciągiem dalszym rozkwitu nowoczesnych technologii, a istotną wartość w nim odgrywa big data oraz artificial intelligence. Do badania fabryk, które wprowadziły u siebie Przemysł 4.0, używa się zebranych podczas procesów produkcyjnych dużych ilości danych. Należycie dokonana interpretacja informacji jest ważnym elementem metamorfozy przedsiębiorstwa. Podejmowanie odpowiednich decyzji na podstawie uzyskanych danych pomoże w zmniejszeniu kosztów wytwórczych oraz w usprawnieniu produkcji i magazynowania.
Zarządzanie firmą jest zdecydowanie łatwiejsze, jak wszystkie procesy przebiegające w przetwórni są pod obserwacją systemów informatycznych. Pozwalają one na monitorowanie pobieranych danych i dzięki temu przedsiębiorstwo jest w stanie przepowiadać skutki wynikające z istnienia korporacji. Umożliwiają one również kreować politykę rozwojową w celu optymalizacji działań i przedsięwzięć. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanym przez Smart4Up – a mianowicie oprogramowanie OnePower.
Przeszkodę dla modernizacji cyfrowej zakładów przemysłowych stanowi deficyt robotników o należytych kwalifikacjach. Dlatego to doświadczeni pracownicy obok rewolucyjnych technologii stanowią jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na rozwój jak i również modernizacje firmy. Deficyt właściwej wiedzy oraz umiejętności pracowników wiąże się z niezadowalającym użyciem posiadanej technologii, więc naprawdę istotne jest dostarczenie pewnych szkoleń kadry pracowniczej, koniecznych do sfinalizowania cyfrowej przemiany. Następnymi trudnościami, którym warto się przyjrzeć są duże nakłady pieniężne potrzebne do wejścia i wdrożenia nowatorskich metodologii oraz brak wymaganej infrastruktury technicznej.
Automatyzacja wymusza zmiany w kulturze organizacyjnej zakładu produkcyjnego. Trzeba ją na bieżąco adaptować do dynamicznego ewoluującego się rynku. Przystosowanie modelu organizacyjnego umożliwia szybsze reagowanie na zmiany i wprowadzanie poprawek, jest to kluczowe wtedy, gdy chcemy pozostawić rywalizację wśród konkurencji na rynku.
„Smart factories” wprowadzają informatyzację, dlatego że w nich inteligentne cyfrowe algorytmy dają możliwość zaprojektowania najefektywniejszych procesów fabrycznych. Smart factories są wyposażone w zaawansowane technologicznie sensory oraz zintegrowane oprogramowania, które mają na celu gromadzenie i analizowanie danych, co wspiera w dokonywaniu wyborów biznesowych i handlowych.
Postęp zautomatyzowanych zakładów przemysłowych jest sporą okazją dla producentów decydujących się na wprowadzenie Przemysłu 4.0 oraz automatyzacji produkcji w swoim przedsiębiorstwie. Pomaga on w uzyskiwaniu wielu obserwacji, jakie poprawiają produkcyjność wytwórni, jak również podnoszą atrakcyjność wśród klientów. Cyfrowe szeregi spedycji gwarantują czytelność zapasów produkcyjnych na bieżąco. Zaś obserwacje sporej ilości danych świadczą prawo do urządzeń niezbędnych do przeprowadzania konserwacji w celu skrócenia przestojów sprzętu. Dodatkowo cyfrowe oprogramowania zapewniające integrację z nabywcami pomagają w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Techniki typu: konfiguratory towarów bądź nowoczesne platformy, ułatwiają sprawną transakcję, a także zaangażowanie w działalność marketingową.
Korzystanie z narzędzi IoT (ang. Internet of Things) w smart factories zapewnia wyższą produktywność i lepszą jakość wytwarzanych artykułów. Transformacja działań manualnych na wizualne interpretacje wsparte na sztucznej mądrości ogranicza błędy fabryczne, jak również pozwala zaoszczędzić czas jak i kapitał. Robotnicy dbający o jakość wyrobów po ustawieniu i połączeniu urządzenia mobilnego z chmurą, mają sposobność doglądać procesów produkcyjnych z jakiegokolwiek stanowiska. Wykorzystanie schematów uczenia automatycznego skutkuje, tym iż wytwórcy mogą bez problemu wykryć błędy i ubytki ekspresowo, a co za tym idzie obniżyć wydatki napraw i konserwacji.
Jak wygląda droga do wdrożenia transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie? Początkowo, by przemiana organizacji była przeprowadzona skutecznie, a akcjonariusze jak i osoby zatrudnione wiedzieli do czego zmierzają, należy wymyślić politykę rozwojową firmy. Powinno się również przemyśleć uruchomienie modeli pilotażowych, jednakże nie każdy zakończy się z pozytywnym efektem, lecz wszystkie pozwolą pozyskać wartościowe i przydatne w przyszłości doświadczenie. Chcąc wprowadzić nowy model biznesowy nieodzowne jest konkretne scharakteryzowanie potrzeb, barier, a także charakterystycznych składników transformacji. Oprócz tego, żeby stuprocentowo skorzystać z okazji, jakie daje współczesny przemysł, trzeba poprawnie analizować zbiory danych. Powinno się również zwrócić uwagę na dobrą współpracę w firmie, która będzie szkieletem nowego porządku w instytucji. Dodatkowo niezmiernie znaczące jest sporządzenie ekosystemu jak i opracowanie złożonych rozwiązań tyczących się wyrabianych produktów i oferowanych usług.